Jedním ze dvou od pevniny nejvzdálenějších Liparských ostrovů v Tyrhénském moři je Filicudi. Dórští Řekové jej pojmenovali Phoinicusa, Římané si název přizpůsobili na Filicudi. V překladu to znamená „trpasličí palma“. Jedná se o nenápadnou malinkou palmičku lilipután, kterou je možné spatřit také na útesu Spinazzola u ostrova Panarea. Roste na kamení a na skalách. Ostrov Filicudi je pokryt hustým kapradím a rákosem, proto jej ostrované nazývají lidově Rákosový ostrov. Nachází se zde celkem osm sopečných kuželů, nejvyšší se jmenuje Fossa Felci (774 m n. m.). Jinak je zde jen jeden přístav, jedna osada, prehistorická vesnice a spousta ještěrek. Z přístavu do osady Pecorini Mare vede silnice přes náhorní plošinu. Hned u přístavu začíná široká oblázková pláž, která končí až u skalnatého mysu. Na jeho vrcholu bylo objeveno sídliště z doby bronzové s typickými kruhovými obydlími. Nejstaršími obyvateli ostrova byli pravděpodobně sicilští Sikelové (4 - 3 tisíciletí před Kristem), kteří splynuli s Eoly. Na tento ostrov moc Řeků ani Římanů nepřiplulo a místní obyvatelé zůstali pro ostatní ostrovy tak trochu záhadou. Měli odlišnou kulturu i zvyky. Ve středověku se tradovalo, že Filicudi a Alicudi jsou prokleté a přezdívalo se jim Čertovy ostrovy nebo Ostrovy čarodějnic. Současní obyvatelé - filicudari - hovoří vlastním dialektem. Žije jich tady jen 200, stovka navíc přibude v letní sezóně.
Ostrov se pyšní překrásným divokým pobřežím plným skal, útesů, jeskyň a skalních jehel, které moře během plynutí věků vyhloubilo a vymodelovalo v měkkém sopečném tufu a zbytek zformovala láva. Jeskyně jsou přístupné pouze z moře, takže pobřeží s křišťálově čistou vodou je rájem pro potápěče. Nejvíc bizarních útvarů se nachází na západním pobřeží. Vyniká mezi nimi štíhlá skalní jehla La Canna - rákos, které ostrované říkají „vycházková hůl Eolských ostrovů“. Doslova trčí z moře a je vysoká 71 metrů. Jsou v ní vytesány schody a záchyty a je možné vystoupit na její vrchol. Odměnou je překrásný rozhled. Útvar vznikl následkem poslední erupce podmořské sopky před 40 tisíci lety.
Ačkoli je Filicudi téměř vylidněn, jedná se o čarokrásný ostrov s úchvatnými přírodními scenériemi. Je sice poměrně vzdálen od civilizace, ale tím spíš je opravdovým rájem božského klidu.
Jana Zapletalová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2673013
DnesDnes713
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1663
Tento měsícTento měsíc17905

Partnerské weby

apartman banner