…každou vteřinu vytvoříte až tři miliony červených krvinek? Ty dodávají kyslík všem buňkám vašeho těla. Jejich typickou červenou barvu má na svědomí protein hemoglobin.
…když se říznete, ani nevykrvácíte, ani nedostanete otravu krve? Tělo vytvoří sraženinu, kterou proud krve zastaví. Pokud dovnitř proniknou bakterie, přispěchají bílé krvinky a zničí je. Takzvané žírné buňky, součást imunitního systému, začnou uvolňovat histamin, který přiměje další buňky, aby se pustily do boje s bakteriemi.
…vaše ledviny už vyčistily a opět vrátily do oběhu na dvě stě litrů krve? To je třikrát tolik, než kolik paliva pojme nádrž středně velkého auta. Abyste plně docenili výkon ledvin, uvědomte si, jak to vypadá, když někdo musí kvůli nefunkčním ledvinám na dialýzu: o filtraci krve, úpravu hladiny elektrolytů a odvádění odpadních látek se tu stará stroj o velikosti menší ledničky, zatímco v těle to zvládají dva malé orgány. Vaše ledviny se rovněž starají, aby bylo tělo správně zavodněno. Když vypijete příliš vody, začnou jí vylučovat víc. Když jste dehydrovaní, zadržují maximum tekutin.
…svaly, kterými oči zaostřují, se pohnuly stotisíckrát? To je výkon odpovídající osmdesátikilometrové pěší túře.
…když mrknete asi patnáctkrát za minutu, od rána do večera to je asi patnáctitisíckrát? Děláte to automaticky, protože se tak oči chrání a čistí. A ještě zajímavější je fakt, že se mozek stará, abyste při mrkání o nic nepřišli. Doplňuje informace, takže si ani neuvědomíte, že jste měli oči na chvilku zavřené.
…se při jídle a pití dá v zadní části vašich úst do pohybu záchranný mechanismus? Vždycky, když se chystáte polknout, měkké patro se zvedne a překryje vstup do nosní dutiny (abyste kupříkladu nenasáli špagetu nosem) a epiglotis (hrtanová příklopka) se stejným způsobem postará o průdušnici - takže se vám jídlo nedostane do plic. Abyste umění polykat plně docenili, stačí chvilku sledovat malé dítě, které se učí jíst mrkvovou kašičku ze lžičky. Vystrkává jídlo z úst jazykem, protože se pořád ještě učí ovládnout polykací reflex, bez kterého by nejspíš zemřelo.
…žaludek obsahuje mocnou tekutinu - kyselinu chlorovodíkovou? Ta pomáhá rozkládat potravu podobným způsobem, jako prací prášek čistí skvrny. Je tak účinná (dokázala by například rozpustit zinek), že se musí žaludeční výstelka obměňovat každé čtyři až pět dní, aby ji kyselina nepoškodila.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473253
DnesDnes142
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3668
Tento měsícTento měsíc4883

Partnerské weby

apartman banner