Hřebíčkovec kořenný – je stálezelený tropický strom s hustou, symetrickou korunou. Na Dálném východě jej Číňané a Indové znali už v období před n. l. Do Evropy se začal dovážet z Alexandrie, kde jej prodávali arabští kupci. Vrcholová květenství se sbírají vesměs ručně a suší se na slunci, čímž ztmavnou. Pro sběrače to má tu výhodu, že hřebíčkovec kvete dvakrát do roka.
Hlavní účinnou složkou je silice, které je v hřebíčku až pětadvacet procent. Dále obsahuje malé množství tuku, tříslovin, slizu a pryskyřičných složek. V lidovém léčitelství se přidává do čajů proti nadýmání a impotenci. Zevně poslouží jako jedna ze složek mazání při revmatických obtížích. Už Hippokrates doporučoval hřebíčkovec pro udržení rovnováhy tělesné teploty. V čínské medicíně se věřilo, že spolu s jinými bylinkami pomáhá léčit zhoubné nádory. Ve starých receptářích najdeme doporučení používat hřebíčkovec na bolest hlavy, při migréně, k osvěžení dechu, jako prevenci proti paradentóze. Své uplatnění nachází v kosmetickém průmyslu, protože silice v něm obsažené mají dezinfekční účinky. Výtažky se přidávají do ústních vod, uplatní se při výrobě parfémových kompozic, protože má mírně karafiátovou vůni.
(vít)

DODATEK
Hřebíček by se měl používat jen v malém množství. Za upozornění stojí, že aromatická silice dlouhým skladováním vyprchá.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472949
DnesDnes354
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3364
Tento měsícTento měsíc4579

Partnerské weby

apartman banner