Jedním z významných míst Lužice bylo po staletí slovanské sídlo Zhořelec (Görlitz). Počátky Zhořelce spadají do doby kamenné, ale průkaznější důkazy jsou až z počátku jedenáctého století. Osada se jmenovala zjevně podle srbského označení vyhořelého místa.
Prvním historiky zaznamenaným vládcem byl český kníže, který si na nedalekém kopci Landeskroně postavil hrad. Mělo jít o knížete Yzhorelika, kterému český král Soběslav místo daroval. Později náleželo město Görlitz českým knížatům z Bíberštejnu. Český lev vládl nad městem i v době Habsburků, pokud byla Lužice lenním krajem české koruny. Definitivně bylo německým až po roce 1950. Od dob císaře Karla IV., kdy saská města založila Šestiměstí, bylo významným místem nejen v Lužici, ale především na obchodní cestě Via regia, vedoucí ze Španělska na Ukrajinu.

Sluneční varhany umí štěkat a mňoukat
Architektura města Görlitz nabízí četné historické památky od gotiky až po moderní dobu a skvosty, kterými doslova hýří, se hned tak některé jiné město může stěží pyšnit. Dominantou centra je radnice na dolním náměstí, na jejíž věži je řvoucí lev a orloj. Připomínána je již ve 13. století, z roku 1556 je klasický renesanční portál. Orloj pochází z dílny místního humanisty Samuela Sutkerse. Barokní ciferník vznikl v roce 1743. Druhou významnou stavbou je chrám sv. Petra, přes sedmdesát metrů dlouhý, čtyřicet metrů široký, s kryptou a kaplí. Pětilodní basilika Svatého Petra a Pavla skrývá patnáctitunové Sluneční varhany. Říká se, že dovedou štěkat i mňoukat, ale jejich vážné tóny lze vyslechnout každou neděli při krátkém poledním koncertě. Věže kostela dosahují výšky osmdesáti metrů. Chrám byl budován v letech 1423 až 1497.
O Horní stezce se mluví v historických pramenech již dříve, počátek královské cesty se datuje k roku 1211, i když „via regia“ je popisována až v roce 1252.

Cesta králů i uprchlíků
Královskou cestou do města přijížděli také králové, jako například Karel IV. nebo Ladislav Pohrobek. Byla známá z raného středověku, pohybovala se po ní knížata, vojska, obchodníci, umělci, kněží, řemeslníci, ale i obyčejní lidé. Do kraje přinášeli zboží, ale i nové myšlenky, kulturu, informace o životě a bohatství jiných národů. Vzpomeňme v této souvislosti Otu z Nostic, zakladatele českého knížecího rodu Nosticů, který po této cestě putoval a je pravděpodobné, že ji využil i Jan Amos Komenský, stejně jako později čeští obrozenci.
Text a foto: Milan Turek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503876
DnesDnes109
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2128
Tento měsícTento měsíc15222

Partnerské weby

apartman banner