Z generace na generaci se častokrát předávaly vyzkoušené rady, osvědčené zkušenosti, účinné recepty na to, aby nebolela hlava, co dělat s drobným úrazem nebo když spánek nepřichází. Připomeňme některé z méně či více známých:
+ Pokud trpíte nespavostí, zkuste si dát pod podhlavník několik kaštanů. Měly by vám pomoct klidně prožít noc. Z plodů kaštanů lze připravit účinný nálev na křečové žíly. Jedna čtvrtina nádoby se vyplní loupanými kaštany, přidá se několik plátků kaštanových květů, doplní se vysokoprocentním alkoholem, může to být vodka, žitná, čistý líh. Nádoba se zakryje a nechá stát nejméně deset dnů. Pak se nálev přecedí a přidává se pět až sedm kapek do skleničky vody.
+ Víte, že octový zábal je dobrý při nachlazení? Vlněné ponožky namočíte do studeného octového roztoku. Na půllitr vody použijete šest lžic octa. Ponožky vyždímáte a obléknete si je. Přes ně si natáhnete suché ponožky a relaxujete na lůžku. Asi po dvaceti minutách zábal vyměníte.
+ Rebarbora patřila neodmyslitelně do kuchyně našich předků. Z rebarbory se pekly výborné koláče, buchty, ale také platila jako zázračná medicína na nejrůznější potíže. Pozitivní vliv se jí připisuje na kardiovaskulární systém, odstraňuje toxiny ze střev a žaludku, vyživuje buňky, dává stabilitu oběhu krve. Vitaminy řady B ji řadí mezi rostlinu, která zlepšuje náladu, působí při vyčerpanosti, regeneruje a posiluje játra. Nemá se však vařit v hliníkových nádobách.
+ Kopřiva patří k nejlevnějším přírodním lékům, které dokážou pomoci při celé řadě neduhů. Na revmatické bolesti se přikládají obklady z kopřivového čaje. Už staří Římané švihali svá bolavá kolena svazky kopřiv. Nejen že je účinným antirevmatikem, kopřiva na organismus působí detoxikačně, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při ateroskleróze, upravuje krevní tlak.
+ Rostla takřka na každé zahrádce nebo na kuchyňském parapetu. Nálev z dobromysli usnadňuje vykašlávání, příznivě působí při žaludeční neuróze, zlepšuje střevní peristaltiku, pomáhá při onemocnění dýchacích orgánů, nebo se používá ke koupelím při špatně se hojících ranách. Při kašli, nechutenství stačí jednu polévkovou lžíci sušených bylinek zalít čtvrt litrem vody a nechat pár minut odstát. Užívá se dvakrát denně šálek teplého čaje.
(pru)

DODATEK
Naši předkové věřili, že kaštany léčí duši a zlomené srdce. Ke kmeni kaštanu je dobré se přivinout, když člověk ztrácí sebedůvěru, duch stromu mu dodá pozitivní energii a sílu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474816
DnesDnes564
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1157
Tento měsícTento měsíc6446

Partnerské weby

apartman banner