Příští rok nás čeká celá řada zajímavých akcí k výročí narození Karla IV. Národní oslavy 700. let od narození populárního Otce vlasti budou údajně stát více než 200 milionů korun a do Prahy by mohli přijet i potomci slavných Lucemburků z celého světa.
Ale jaký vlastně skutečně byl slavný Karel IV.?
Svérázný panovník nebyl narozen ve znamení Býka, nýbrž ve znamení Blíženců. Musíme upozornit na chybu, která mohla vzniknout z jediného důvodu – v té době ještě neplatil náš „nový kalendář“. Je paradoxem, že „býčí“ vlastnosti se uvádějí v panovníkových moderních horoskopech. Kdepak, to je omyl! Karel IV. byl typický Blíženec.
Blíženci jeví neutuchající zájem o vše kolem sebe, jejich duch je neklidný, jsou velmi aktivní, což může být ve stáří trochu problém. Anatomicky ovládá toto znamení nervovou soustavu a plíce s průduškami. Z předchozích životů vyčtou, že v každé své pozemské existenci budou úspěšní.
Zázračné uzdravení?
Karel IV. se v roce 1350 dostal i do evropských kuloárů, kde kolovaly různé drby. Tradovalo se například, že mrtvicí postižený vladař je již na onom světě. Ve skutečnosti žádnou mrtvici nedostal, byl vážně zraněn. Vynikající český vědec docent Jiří Ramba přezkoumal Karlovu lebku a zjistil, že zřejmě došlo k přeražení čelisti, poškození krční páteře, otokům hlavy, ke krvácení a bezvědomí. Jak je možné, že tehdejší lékaři dokázali Otce vlasti zachránit? Karel měl silnou čelist a jejímu zlomení předcházel téměř smrtící úder. Díky poraněné páteři mu hrozilo také ochrnutí. Stal ze zázrak? Jisté je, že panovník přežil, jen doleva vychýlená hlava a zkrácená dolní čelist mu zůstaly.
Pod ochranou vyšších mocností
Po vyléčení se v Karlovi opět ozvaly „tajemné hlasy z vyšších světů“, v Terenzu zažil zvláštní prorocký sen. Byl také zázračně zachráněn před další jistou smrtí v pavijském klášteře svatého Augustina, kde měl být zákeřně otráven. Svatá Kateřina ho podle legendy ochránila také v bitvě u San Felice.
Císař trpěl nespavostí, měl problémy s ledvinami a krátkozrakostí. Na druhou stranu byl ochraňován „shůry“, měl neuvěřitelné štěstí. Byl i vášnivým sběratelem relikvií a svůj koncept Nového Města pražského pojal jako odkaz k biblickému Novému Jeruzalému. Karlštejn můžeme směle nazvat „českým Montsalvatem“, hradem svatého grálu.
Byl Karel IV. i posledním zasvěcencem na českém trůně?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698799
DnesDnes127
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2317
Tento měsícTento měsíc13633

Partnerské weby

apartman banner