Každý rok těžařské společnosti na světě vytěží kolem 80 milionů uncí zlata. Velká část z toho pochází jen z několika málo dolů. Pojďte se podívat, které to jsou a kolik zlata v nich těžaři už našli.
Grasberg
Místo: Papua, Indonésie
Začátek těžby: 1988
Největší zlatý důl na světě funguje už čtvrt století. Brzy ale o svůj primát přijde. Na rok 2016 je totiž plánované ukončení těžby. Jeho celkové zásoby zlata, včetně toho vytěženého, podle některých údajů přesahují 100 milionů uncí.

South Deep
Místo: Johannesburg, Jihoafrická republika
Začátek těžby: 1961
Jihoafrický důl South Deep patří nejen mezi největší, ale také mezi nejhlubší. Zlato se totiž doluje z tříkilometrové hloubky. Celkové zásoby dolu přesahují 80 milionů uncí zlata. Konec těžby je zatím v nedohlednu. Předpokládá se, že by důl mohl fungovat ještě skoro 80 let.

Lihir
Místo: ostrov Lihir, Papua Nová Guinea
Začátek těžby: 1997
Důl Lihir najdete na stejnojmenném sopečném ostrově v provincii Nové Irsko v Papuy Nové Guiney. Přestože nejvzdálenější místa ostrova od sebe dělí jen 22 kilometrů, leží na něm jeden z největší zlatých dolů s celkovými zásobami zlata přes 60 milionů uncí.

Muruntau
Místo: poušť Kyzylkum, Uzbekistán
Začátek těžby: 1967
Jeden z největších dolů leží v poušti Kyzylkum a s hloubkou 600 metrů patří mezi nejhlubší. Navíc se uvažuje o jeho prohloubení až do jednoho kilometru. Obří rozměry má i na povrchu – přes 10 kilometrů čtverečních.

Olympiada
Místo: Krasnojarsk, Rusko
Začátek těžby: 1996
Největší ruský zlatý důl má podle odhadů celkové zásoby zlata přesahující 47 milionů uncí. Přestože bylo ložisko zlata objevené už v 70. letech, naplno se v něm těžba rozběhla až v roce 1996. Stále v něm proto zbývá kolem 30 milionů uncí zlata.

Oju Tolgoj
Místo: poušť Gobi, Mongolsko
Začátek těžby: 2013
Jeden z nejmladších velkých dolů na světě. Těžba v něm začala teprve předloni a odhaduje se, že v něm bude skoro stejně zlata, jako v dole Olympiada. Pro Mongolskou ekonomiku je nesmírně důležitý – očekává se, že v roce 2021, kdy dosáhne plné produkce, bude mít třetinový podíl na mongolském HDP.

Pueblo Viejo
Místo: Dominikánská republika
Začátek těžby: 2012
Těžba v dole, který byl zavřený v roce 1999, znovu začala před třemi lety a odhaduje se, že bude pokračovat ještě 30 let. Z celkových zásob zlata, které se odhadují na 40 milionů uncí (včetně těch vytěžených do roku 1999), jich zbývá k vytěžení ještě kolem 16 milionů.

Mponeng
Místo: Johannesburg, Jihoafrická republika
Začátek těžby: 1996
Další jihoafrický důl, který patří mezi největší i nejhlubší. Celkové zlaté zásoby se odhadují na téměř 40 milionů uncí a dělníci je těží skoro ze čtyřkilometrové hloubky. Teplota na dně dolu dosahuje 66 °Celsia a cesta z povrchu na dno trvá přes hodinu.

Východní Cadia
Místo: Nový Jižní Wales, Austrálie
Začátek těžby: 1994
Důl leží v místech, kde lidé zlato objevili už v polovině 19. století. Přesto má za sebou teprve 20 let existence. Jeho celkové zásoby zlata se odhadují na víc než 37 milionů uncí a většina z toho je stále ještě nevytěžená.

Obuasi
Místo: Ghana, Afrika
Začátek těžby: 1897
Těžba zde začala už před více než 100 lety a má pokračovat až do roku 2044. Zlato přitom těžební společnost získává z hloubky kolem půldruhého kilometru.
Ludmila Veselá

DODATEK
Co frčí

S netradičními způsoby využití zlata se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Pokud se chcete inspirovat, nebo pobavit, přinášíme vám kuriozity, které se týkají zlata i jeho zpracování.
Krémy se zlatem
Využití zlata je opravdu univerzální. Najdete ho třeba i v kosmetice. Jemné zlaté drátky se totiž používají pro zpevnění povislé pokožky.
Zlatá vana prý léčí
Ze zlata mohou být i výrobky k běžné denní potřebě. Pokud byste se chtěli umýt ve zlaté vaně, stačí si zaletět do Japonska. Najdete ji v jednom z tamních hotelů. Váží 150 kilogramů a je to asi největší zlatý předmět pro „běžné“ použití. A Japonci dokonce věří, že mytí v této vaně uzdravuje a prodlužuje život.
Hračka za miliony
Ideální kousek do sbírky všech milovníků aut připravil německý inženýr Robert Gülpen. Vyrobil totiž model sporťáku Lamborghini Aventador LP 700-4 v měřítku 1 : 8. Tahle hračka vás přijde zhruba na šest milionů korun – je totiž celá pokrytá zlatem.
K mání je i originál, a to za „pouhých“ 140 milionů korun.
Čtvrttunová cihla
Jestli milujete investice do velkých zlatých cihel, obraťte se na japonskou firmu Mitsubishi. V roce 2005 nechala odlít cihlu dlouhou 45,5 centimetru, širokou 22,5 cm a vysokou 17 cm. Domů byste si ji ale jen tak neodnesli. Tenhle „drobeček“ totiž váží 250 kilogramů. Větší „cihličku“ na světě zatím nenajdete.
Nejluxusnější utření
Tenké plátky zlata ale mohou najít využití i jinde. Třeba na toaletě. Rozhodně je o tom přesvědčena australská firma Toilet Paper Man, která umí ze zlata vyrobit i roličku toaletního papíru. Pokud si chcete užít zlaté posezení na vašem WC, připravte si přes 25 milionů korun.
Zdroj: Finod

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474827
DnesDnes575
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1168
Tento měsícTento měsíc6457

Partnerské weby

apartman banner