Opletník plotní - nejen pro štěstí v domě
S bylinkářkou Vratislavou Wolfovou jsme vás již seznámili. Bude vám nyní jednou za měsíc přinášet aktuální zajímavé tipy a rady.
"Přemýšlela jsem, čím přispět do vašich domácích herbářů, a napadl mě jeden z mých oblíbených plevelů opletník plotní (Calystegia sepium), lidově nazývaný větší svlačec nebo otáčka.
Často se vine na plotech v zahrádkách, zejména na vlhčích místech, kde se stává obtížně vyhubitelným plevelem. Na podzim, kdy jeho nadzemní části odumírají, pak bývá i nevzhlednou dekorací v podobě suchých natí.
Opletník by neměl chybět v žádné zahradě, jelikož z magického hlediska přináší štěstí vašemu domu stejně jako svlačec. Třebaže jde o plevel, je zároveň i léčivou bylinou. Moje maminka mu říká „obrovský svlačec“ a jak ho spatří, hned běží s motyčkou, aby ho vykopala. Vlastně má pravdu, je to vytrvalá popínavá bylina z čeledi svlačcovitých, připomínající vzhledem mohutnější svlačec. Ovíjivá lodyha opletníku je až 250 cetimetrů dlouhá a v horní části rozvětvená. Listy má řapíkaté, trojúhelníkovitě vejčité a podlouhlé, někdy až deset centimetrů dlouhé. Květy jsou úžlabní se dvěma velkými listeny, které kalich částečně zakrývají. Koruna květu je bílá a široce nálevkovitá, s plochým lemem, až sedm centimetrů dlouhá. Plodem je tobolka se čtyřmi černými semeny. Já opletník plotní vnímám jako popínavou rostlinu s velkými svěže zelenými listy a nádherně kvetoucími bílými květy ve tvaru zvonků, která krášlí naše ploty, přináší nám štěstí a má léčivé účinky. Obsahuje třísloviny, látky gumovité a pryskyřičnatý glykosid jalapin. Působí povzbudivě na hladké svalstvo, zvyšuje střevní peristaltiku a vylučování žluče. Užívá se jako silné projímadlo, také působí močopudně a protihorečnatě. Sbírá se jeho nať v době květu, což je v období od června do září. Sušení musí probíhat ve stínu a rychle. Budete-li nať sušit umělým teplem, tak pouze za teplot do 40 stupňů Celsia.
Z opletníku se nejčastěji připravují projímavé čaje, nutno však podotknout, že obvykle působí značně drasticky. A dodejme, že co prospívá člověku, nemusí prospívat jiným živočichům!
Například koně jsou na glykosidy convolvulin a jalapin velmi citliví. Skot již méně a prasatům, ovcím či králíkům neškodí. Otrava se projeví při zkrmování velkých dávek těchto rostlin."
Projímavý čaj: Bere se jedna až dvě čajové lžičky řezané drogy na šálek vody.
Upozornění: Každé užívání bylin nejprve prokonzultujte se svým ošetřujícím lékařem!
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474841
DnesDnes8
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1182
Tento měsícTento měsíc6471

Partnerské weby

apartman banner