Nejčastějším onemocněním žlučníku jsou žlučové kameny, které ve vyspělých zemích postihují deset až dvacet procent populace. Hlavní roli při vzniku žlučových kamenů hrají změny ve složení žluči, jejich existenci nejčastěji prozradí až bolestivý záchvat. Sklony k tvorbě žlučových kamenů jsou dány dědičně, ale i věkem a stravovacími návyky. Přispívá k nim vysoká hladina cholesterolu v krvi, strava s nízkým obsahem vlákniny, chronická zácpa, obezita, antikoncepční pilulky a hormonální léčba. I léky snižující hladinu cholesterolu zvyšují riziko tvorby žlučových kamenů. Tohle velmi časté onemocnění se obvykle vyskytuje ve věku nad čtyřicet let, ale nevyhýbá se ani mladším lidem.
K prevenci i léčbě. Pravidelný příjem potravy je nezbytný při prevenci i v léčbě žlučových kamenů. Zvykněte si na jednoduchá a lehce stravitelná jídla, malé porce, dodržování pravidelných intervalů mezi pokrmy. Velký vliv na tvorbu žlučových kamenů má strava bohatá na živočišné tuky a cukry, proto je nezbytné už při prvních příznacích onemocnění tyto látky z jídelníčku zcela vynechat. Vyřaďte veškeré tučné a těžko stravitelné pokrmy, omezte příjem potravin s obsahem živočišných bílkovin a tuků - maso (vepřové a hovězí, husa, kachna, zvěřina), tučné ryby (losos, makrela) a kořeněná a pikantní jídla. V praxi to znamená, že při žlučníkové dietě je nezbytné dbát nejen na skladbu jídelníčku, ale i na samotnou úpravu pokrmů. Potraviny nesmažte ani negrilujte, ale konzumujte je vařené, dušené nebo upravené v páře.
Co v jídelníčku omezit. Nevhodné je uzené maso, uzeniny, uzené ryby, máslo, sádlo a žloutky, tučné mléčné výrobky jako například šlehačka, smetanové jogurty, tučné a pikantní sýry. Konzumovat se nedoporučuje také ostré koření - pálivou papriku a chilli, polévkové koření, sójovou a worcesterskou omáčku. Je důležité omezit některé druhy zeleniny - zelí, kapustu, květák, papriku, okurku, česnek a ředkvičky. Sladkosti nahraďte ovocem, ovšem pozor na nevhodné švestky, hrušky, rybíz, ostružiny, maliny nebo kokos.
(žuk)

DODATEK
Do jídelníčku nepatří čerstvé pečivo a chléb, moučníky z kynutého, lístkového a lineckého těsta, vyhněte se dortům, zákuskům a čokoládě.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505021
DnesDnes80
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3273
Tento měsícTento měsíc16367

Partnerské weby

apartman banner