Původcem silné a nevysvětlitelné únavy může být stres, úzkostné stavy, deprese, nedostatek spánku, snížená imunita. Příčinou může být i jídelníček s nedostatečným množstvím cenných látek, u žen může únavu způsobit kolísání hladiny hormonů. V podstatě jakýkoli nedostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků ji může vyvolat. Dbejte na dostatečný příjem antioxidantů, což jsou vitaminy C, E a A (karotenoidy), zinek a selen, důležité jsou i vitaminy skupiny B, hořčík a draslík. Pokud trpíte únavou, doporučuje se pravidelně užívat některý z multivitaminových doplňků.
K celkové pohodě patří vyvážená a pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, která zvyšuje odolnost organismu a pomáhá zvládat zátěž. Energii například dodává obyčejný citron, zvyšuje odolnost vůči stresové zátěži, působí proti únavě a celkové slabosti. Opravdové povzbuzení a příliv energie zajistí obilné vločky, třeba v podobě müsli, které bývají předepisovány jako posilující lék při únavě, vyčerpání a po nemocech. Mořské ryby nebo lněný olej pomáhají doplňovat nezbytné omega-3 mastné kyseliny, které zvyšují odolnost a posilují organismus. Únava může být někdy způsobená i nedostatkem jednoduchých cukrů, pro její utlumení stačí lžička medu, několik pastilek hroznového cukru nebo čerstvé či sušené ovoce.
Na talíř nepatří tučná jídla a sladkosti, nepijte alkohol, omezte kávu a kofeinové nápoje. Povzbuzující účinek má i pomerančová šťáva nebo ovocné koktejly připravené z čerstvého ovoce a zakysaného nápoje, třeba kefíru nebo acidofilního mléka. Proti únavě působí i řada rostlin, například echinacea či lékořice. Extrakty z těchto rostlin bývají součástí některých čajů, sirupů a dalších doplňků.
(žuk)

DODATEK
Dodržujte pitný režim. Pokud má organismus delší dobu nedostatek tekutin, přechází na úsporný režim a zvyšuje se tím pocit únavy.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505023
DnesDnes82
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3275
Tento měsícTento měsíc16369

Partnerské weby

apartman banner