Postupovali vrazi knížete Václava podle orientálního zvyku? Tušil vnuk svaté Ludmily, že bude úkladně zavražděn? Prý ano! Přesné datum Václavova narození zůstává otazníkem. Obyčejně se udávají roky 903 – 907. Kolik legend ze světcova života je pravdivých a kolik je mýtů? Václavovi vrazi, Boleslav se svými druhy, měli bezbranného knížete zavraždit 28. září roku 929 (nebo 928, záleží na historickém pramenu). Dnem činu mělo být pondělí, jenže ani na jeden den z obou roků datum nesedí, k vraždě by muselo dojít nejspíše později, roku 935. A toto datum je také uváděno.

Podivná poslední večeře
Zvláštní je i Václavova předtucha vlastní smrti. Budoucí světec se zúčastnil podivné rituální večeře na paměť výročí křtu. Možná chtěl napodobit Kristovo chování při Poslední večeři… Svatováclavské posvícení dodnes tak trochu „poslední večeři knížete Václava“ připomíná. Pije se víno (krev), pojídají posvícenské koláče (ve tvaru hostií), ezoterní moudra zastupuje pečená husa (s mimořádným magickým významem).
K poslední večeři Páně patří legenda, k Václavově taktéž. „Vrahové odešli a nechali Václava rozsekaného,“ píše se v charvátsko-hlaholském brevíři. Kněz Krastěj zabitého přikrývá plachtou, matka tělo nalézá již v takovém stavu, aby syna mohla převléci, umýt a uložit do chrámu. Krev mučedníka se po tři dny nevsákne do země. Jaká to podobnost s orientálními legendami!
Po třech letech nechává strůjce vraždy Boleslav tělo přemístit. Kam jinam, než do Prahy. Nebylo by lepší postupně zahladit všechny stopy po svém soku? Místo toho se zlomený bratr dává údajně na pokání. A nebyl pyšný Boleslav k tomuto nelogickému jednání přinucen? Nevzal na sebe roli Jidáše, aby zahýbal jistými pilíři křesťanského kultu? Nebo se v něm jen hnulo svědomí?

Skryté informace pro zasvěcené
Svatý Václav mohl být zavražděn z nejrůznějších důvodů, nemuselo to být ani 28. září, ani v pondělí, dokonce ani v jednom z uvedených roků. Mohlo jít o umlčení svědka a zničení těla, kardinálního důkazu pokusů páchaných přímo na mladém knížeti. A co to bylo za zvláštní krev, že se tři dny nemohla vsáknout do hlíny? Nebo byl text legendy špatně pochopen, jelikož se jednalo o pouhou alegorii, důležitou informaci pro zasvěcené?
Síla Václavova byla (a je) velmi mocná, Karel IV. nechává zhotovit korunu, svěřuje národ do světcovy náruče, postaví kapli, upravuje náhrobek, dává příkaz k obložení Václavovy lebky zlatem. Hlava je přece centrem moudrosti a připomíná vesmír – orientální moudrost opět ožívá. Co se tedy vlastně zamýšlelo s vlídným a dobromyslným Václavem, v němž již po narození(!) údajně rozpoznali výjimečného jedince? Stal se obětí magických experimentů, které vyvrcholily rituální vraždou? Pro pokračování experimentu nebyla po ruce vhodná osoba. Našla se až ve svatém Vojtěchovi?
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474816
DnesDnes564
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1157
Tento měsícTento měsíc6446

Partnerské weby

apartman banner