Nachlazení je infekční onemocnění horních cest dýchacích, které postihuje zejména nos. I když byla příčina nachlazení identifikována až v 50. letech 20. století, choroba postihuje lidstvo už od starověku.
Jeho symptomy a léčba jsou popsány v egyptském Ebersově papyru, nejstarším existujícím lékařském textu napsaném kolem roku 1550 př. n. l. Název „nachlazení“ začal být používán v 16. století, a to kvůli podobnosti s příznaky onemocnění objevujícího se po vystavení chladnému počasí. Mezi symptomy patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka, které obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů. Někdy však mohou trvat až tři týdny. Nachlazení mohou způsobit více než dvě stovky virů, postihuje zejména nos, krk a dutiny. Symptomy se projevují spíše v důsledku reakce imunitního systému na infekci než v důsledku poškození tkáně samotnými viry.
Hlavní metodou prevence proti nakažení je mytí rukou. Některé důkazy podporují účinnost nošení obličejových roušek. Na nachlazení neexistuje žádný lék, lze však léčit jeho symptomy. Jedná se o nejčastěji se vyskytující infekční onemocnění u lidí. Průměrný dospělý člověk se nachlazením nakazí dvakrát až třikrát ročně, dítě v průměru šestkrát až dvanáctkrát ročně.
Nachlazení se zpočátku obvykle projevuje únavou, pocitem chladu, kýcháním a bolestí hlavy. Další symptomy, například rýma a kašel, následují do dvou či více dnů. Tradiční teorií je, že nachlazení je způsobeno dlouhým pobytem v chladném počasí, například v dešti či zimě.
Rady:
Doporučují se med nebo výplachy nosu. Vhodné jsou také výživové doplňky obsahující zinek, ty mohou snížit závažnost a délku trvání symptomů, pokud je nemocný užije během 24 hodin od vypuknutí potíží. Nutné je zvýšit přísun vitaminu C a vhodné je užívání třapatky nachové.
(ng)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474825
DnesDnes573
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1166
Tento měsícTento měsíc6455

Partnerské weby

apartman banner