V jižních Čechách, konkrétně v Českém Krumlově, se s alchymisty v minulosti setkávala samozřejmě i zdejší šlechta. Někdo veřejně, jiný tajně, protože ani modrá krev neochránila urozené před nařčením z čarodějnictví. Soudy však byly velmi mírné, pokud k nim vůbec došlo.
A tak se stalo, že alchymisté kontaktovali někdy počátkem 18. století i kněžnu Eleonoru Amálii ze Schwarzenberga, vévodkyni krumlovskou. Aby ne, tip dostali v Praze, cítili vůni peněz od štědrých mecenášů. Kněžna ale byla velmi vzdělaná a nenechala se obalamutit báchorkami o přeměně kovů ve zlato. Věřila však v mystérium kamene mudrců a elixíru života, v lazurové alchymii hledala (zcela správně) návod k duchovní a tělesné regeneraci. Pravá alchymie byla v té době jakousi evropskou jógou středověku, o žádnou výrobu umělého zlata nešlo.
Eleonora Amálie tedy oddělila zrno od plev a s pravými mudrci hledala recept na dlouhověkost, svěží rozum, toužila rozluštit dávná tajemství. Nějakým neopatrným rozhodnutím se ale přiklonila i k černé magii, a to bez patřičné ochrany. Později ji možná zasáhl tzv. zpětný odraz. Údajně koketovala s měsíční magií, jejíž rituály patří mezi nejnebezpečnější, adept pracuje se zákeřnými silami a nekromantickým „odpadem“.

Záhadné posmrtné rituály
Zajímavé je, že se lidé skutečně domnívali, že kněžnu zahubil sám ďábel. Brzy po smrti byla (na vlastní přání ze závěti) pitvána, vybrala si nejlepší specialisty z Vídně. Také údajně chtěla, aby byly některé její vnitřní orgány pohřbeny odděleně od zbytku těla. Připomíná to podobný rituál s „habsburskými srdci“, což je v podstatě akt ze stejného soudku. Po pitvě se tělo tajně vrátilo do Čech, do rodinné hrobky. Na hrobce, opět na její výslovné přání, byla vedle nápisu vyobrazena lebka se zkříženými hnáty, což také nebylo příliš běžné.
A jak to bylo s tím pekelníkem? Podle všeho zpětný odraz při magických rituálech u kněžny vyvolal zhoubnou nemoc, zemřela na rakovinu dělohy. Upírská legenda ji však neminula a dokonce o ní byl natočen evropsky úspěšný dokument.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474832
DnesDnes580
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1173
Tento měsícTento měsíc6462

Partnerské weby

apartman banner