Čtenář Rudolf G. z Ostravska se ptá: „Je možné z nativního horoskopu poznat, že má člověk vlohy pro magii, okultismus?“
Podle předsedy Sekce profesionálních astrologů a

člena výboru Astrologické společnosti České republiky, Ing. Richarda Stříbrného, by měl mít člověk, který se chce vážně zabývat magií, v souladu tři základní složky charakteru - rozum, cit (intuici) a vůli.
Co z toho vyplývá, jaké aspekty by se tedy měly objevit v jeho horoskopu?
Rozum je v horoskopu představován Merkurem a třetím astrologickým domem. Magik by tedy měl mít ve svém nativním horoskopu výrazný, významně aspektovaný Merkur, silně obsazený třetí dům a nebo osobní planety - Slunce, Lunu, Merkur, Venuši a Mars - v merkurických znameních - v Blížencích a Panně. Intelektuální schopnosti rovněž posiluje četnější planetární zastoupení ve vzdušném živlu - Blíženci, Váhy a Vodnář. Cit je v horoskopu reprezentován Lunou, Venuší, Neptunem a obsazením vodních znamení - Raka, Štíra a Ryb. Adept magie by měl mít tyto astrologické prvky zdůrazněny a v optimálním případě harmonicky provázány. Intuici člověka posilují planety ve čtvrtém, osmém a dvanáctém domě nativního horoskopu. Zkoumáme-li, jakou má člověk vůli, je nutné sledovat pozici jeho Slunce, Marsu a obsazení ohnivých znamení - Berana, Lva a Střelce. Silnou vůli dává také výrazná konstelace ve znamení Štíra a to, nacházejí-li se Slunce nebo Mars v prvním či desátém domě. Jindřich Šob ve své Kosmobiologii člověka píše, že člověk může mít úspěchy při obřadní magii díky zdůraznění šestého domu a znamení Střelce nebo Ryb. Přistupují-li harmonické aspekty Venuše a Jupiteru k osobním planetám, pak má obvykle člověk velkou mravní sílu a využívá svých schopností ve prospěch ostatních. Jeho magie je, jak se říká, bílá, kdežto při disharmonickém aspektu mezi Marsem a Neptunem, zvláště ve znamení Štíra a Ryb, a zejména při zaangažování osmého a dvanáctého domu, se může jednat o magii tzv. černou, která se využívá k dosažení vlastního prospěchu na úkor jiných. A podle J. Šoba dává předpoklady pro úspěch v operacích s magickými zrcadly pozice Slunce ve znamení Vodnáře.
Když byste se podíval do horoskopů známých představitelů hermetismu - potvrzují to, jsou toho důkazem?
Tak to posuďte sami. Vezměme si kupříkladu horoskop asi nejvýznamnější postavy magie devatenáctého a dvacátého století - Eliphase Leviho. Narodil se 11. února 1810 v 1.25 hodin v Paříži. Z jeho nativního horoskopu je možné poznat, že tento spíše introvertní zrozenec (většina planet je pod obzorem) měl velmi dobrý intelekt a vyjadřovací schopnosti, což dokazují Slunce v konjunkci s Venuší ve znamení Vodnáře ve třetím domě, Merkur v Rybách ve třetím domě . Neptun v prvním domě v sextilu na Venuši spolu se silnou Lunou v Býku mu dávaly bohatou fantazii a skvělou intuici. Silný Saturn v prvním domě ve znamení Střelce spolu s ascendentem ve Štíru poukazují na jeho pevnou vůli, houževnatost a vytrvalost. Ale nikdo není dokonalý a problematické aspekty Uranu ve dvanáctém domě naznačují, že mohl mít tendence k provokacím okolí, k občasné tvrdošíjnosti či zarputilosti. V úvodu jsem zmínil atributy mága a přidal bych k nim ještě mlčenlivost. Ta u tohoto jedince s ascendentem ve znamení pověstném svou mlčenlivostí a schopností udržet tajemství - Štírem, byla jistě velmi důležitá. Sám se této vlastnosti, naštěstí pro nás, nedržel, jinak by jeho rozsáhlé a na původní myšlenky bohaté dílo nevzniklo. V jeho nitru se pravděpodobně odehrál boj mezi otevřeným a přímým vodnářským prvkem jeho charakteru - Slunce v konjunkci s Venuší v sextilu na Jupiter - a štírovskou tendencí k uzavřenosti.
Další významnou postavou v dějinách magie minulého století byl francouzský mág a šlechtic Stanislav de Guaita. Narodil se 6. dubna 1861 ve francouzském městečku Tar v 5.00 hodin. Byl to člověk bystrý a nápaditý, jak dokazuje Uran na hrotu třetího domu ve znamení Blíženců. Jeho představivost musela být výjimečná díky konjunkci Neptunu na samotném konci znamení Ryb s ascendentem a Venuší ve znamení Berana. Zároveň se o něm dá říci, že byl bojovný a odvážný. To ukazuje Slunce v Beranu v prvním domě v přesném trigonu na Jupiter ve Lvu. Bohužel, velmi slabý a disharmonicky aspektovaný Saturn v domě nemocí neumožnil tomuto talentovanému zrozenci delší pobyt v tomto světě. Vyčerpal své síly v boji s černými mágy (Mars v Blížencích v kvadratuře se Saturnem v Panně) a nedožil se ani čtyřicítky.
A nakonec jednou z nejvýznamnějších osobností českého hermetismu byl knihovník Národního muzea Dr. Jan Kefer, který se narodil 31. ledna 1906 v 9.17 hodin v Novém Bydžově. Jeho intelekt byl vynikající, jak ukazuje Merkur ve znamení Kozoroha v exaktních harmonických aspektech vůči Marsu v Rybách a Jupiteru v Býku, navíc třetí dům je ve znamení Blíženců. Byl to člověk rovněž obdařený intuicí, stejně jako Eliphas Levi měl Slunce ve Vodnáři v konjunkci s Venuší, což spolu s ascendentem v Rybách přináší humanismus a soucitnost. Mars u ascendentu dává člověku odvahu, pevnou vůli a schopnost realizovat své myšlenky. I u něj tedy můžeme vidět v souladu rozum, cit a vůli.
(zem)
Kontakt: www.stribrny.cz

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508351
DnesDnes119
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2190
Tento měsícTento měsíc119

Partnerské weby

apartman banner