Pohyb je pro každého člověka nutností. Zbavuje tělo nadbytečných kilogramů, zvyšuje jeho pružnost i odolnost proti nemocem. Jóga je příjemným a prospěšným cvičením, které pomáhá nenásilně a nebolestivě doplnit rezervy v

naší pohybové aktivitě. Jógou se mimo jiné zabývá i psycholožka, záhadoložka a astroložka Olga Krumlovská. S jejím svolením vám nabízíme cvičební sestavy z její knihy Jóga podle ročních období. Každý týden tu najdete jednu novou cvičební pozici. Jsme u sestavy pro podzimní týdny.
39. týden roku
Olga Krumlovská říká:
Pročistěte organismus a vyrovnejte energie.
Klekněte si a přeložte jednu nohu přes druhou tak, abyste udrželi vzpřímenou postavu. Zvedněte ruce nad hlavu a přiložte k sobě dlaně. Pozice je náročná na rovnováhu, proto dbejte, abyste nezvedali nebo příliš neskláněli hlavu. Dívejte se na jeden pevný bod před sebou, dýchejte zhluboka a pravidelně. Ruce působí jako pyramida, která přitahuje kosmickou energii, jež proudí tělem a mísí se s živočišnou energií proudící ze Země.
Jako ve všech pozicích náročných na stabilitu si musíte také v tomto případě zvolit pevný bod, na který se budete dívat. Doslova se do něj vpijte očima, jako byste se ho skutečně drželi. K udržení rovnováhy vám může pomoci také mručení, rozhodně se však nedoporučuje muzikoterapie. Hudba by vás rušila. Jakmile vytvoříte nad hlavou z rukou pyramidu, soustřeďte se na konkrétní myšlenku, na problém, který chcete řešit, nebo na to, co chcete přivolat. Měli byste se dopracovat k pocitu, že do vás přes prsty rukou vchází kosmická energie a prostupuje celým vaším tělem. Můžete v prstech cítit lehké brnění a lehký tlak směrem dolů. Všechny tyto pocity jsou ale velice subtilní, pohybují se na hranici lidského vnímání, je třeba zvýšené citlivosti, abyste je registrovali. Někteří lidé je zpočátku nerozpoznají, pomoci jim může kontakt s přírodou, dlouhé vycházky, kdy se snaží soustředit i na drobnosti, které běžně přehlížejí. V této pozici je nutné nohy střídat, a to během každého dne, nikoli tak, že byste jeden den překládali pravou nohu přes levou a druhý den opačně.
(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474816
DnesDnes564
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1157
Tento měsícTento měsíc6446

Partnerské weby

apartman banner