Stále chladnější dny, podzimní čas přinášejí nachlazení. Rýma se považuje za nemoc z prochlazení, ale ve skutečnosti je to choroba infekční a viry, které ji vyvolávají, jsou všude okolo nás. Existují desítky druhů, a proto můžeme rýmu prodělat i několikrát v roce. Někomu připadá jako banální zdravotní problém, ale je třeba mít na zřeteli, že rýma oslabuje organismus, snižuje odolnost těla. Dovede také zhoršit nemoci, kterými člověk trpí, obzvláště choroby ledvin nebo revmatismu. Připomeňme některé osvědčené domácí recepty, které pomohou v případě, když na nás „něco leze“.
Inhalace. V tomto případě nic nezkazíte bylinkami - heřmánkem, dobromyslí, rozmarýnem, anýzem, tymiánem. Jednotlivé rostliny (dvě polévkové lžíce drogy) nebo směs (od každé jednu kávovou lžičku) vložíte do litru vroucí vody a necháte několik minut povařit. Nakloníte hlavu, kterou přikryjete ručníkem, nad hrnec, aby horké páry neunikaly. Vdechujete vůni bylinek asi deset minut. Bylinková pára uvolňuje kašel, usnadňuje dýchání.
Horká voda. Pokud vás trápí ucpaný nos, ponořte nohy do horké vody, ve které relaxujte, co tělo vydrží. Pak je oblékněte do ponožek, které jste namočili ve studené vodě a vyždímali. Nohy oblékněte ještě do dalších ponožek - suchých, nejlépe pletených, a ulehněte do postele. Vlhké ponožky se postarají o to, že se zlepší krevní oběh a ucpaný nos se uvolní. Ucpaným dutinám rýmou pomůže také koupel rukou. Obě ruce až po lokty ponoříte do vody teplé kolem 35 °C. Vodu postupně přilévejte, co snesou. Jakmile se začnete potit, lázeň ukončete, osušte a ulehněte do postele.
Pocení. Tato procedura je vhodná pro osoby se zdravým srdcem a krevním oběhem. Napustíte si horkou vodu do vany, do které můžete ponořit plátěný sáček například s levandulí, heřmánkem a podobně, který nejdříve necháte několik minut převařit v horké vodě. Po skončení koupele bylinkový sáček nevyhazujte, ale přiložte ho v případě nachlazení, bolesti v krku, kašle na hrudník, krk a obložte suchým ručníkem. Po horké lázni je dobré obléknout župan, teplé pyžamo, popíjet horký čaj s citronem nebo medem (nikdy nepijte alkohol) a odpočívat pod peřinou, teplou dekou.
Čaje. Které přírodní plody a bylinky jsou osvědčenou medicínou proti chřipce a nachlazení? Čaj z mateřídoušky uklidňuje dráždivý kašel. Odvar z listů plicníku lékařského se pije v malém množství vícekrát denně při zahlenění. Při odkašlávání je účinný tymián, při bolestech krku zabírá řepík lékařský. Jednou polévkovou lžící podbělu spařenou litrem vařící vody připravíte lahodný nápoj, který účinkuje proti rýmě a nachlazení. Zázvorový čaj je skvělým pomocníkem, jenž umí tělo zahřát zevnitř, vhodný je také proti kašli.
(se)

DODATEK
Při nachlazení je důležité dodržovat pitný režim. Tělu udělá dobře i kuřecí nebo slepičí polévka, které zabraňují tvorbě hlenu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698802
DnesDnes130
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2320
Tento měsícTento měsíc13636

Partnerské weby

apartman banner