Vy i vaše manželka jste onkologové. Byla to vaše profese nebo něco jiného, co vás přivedlo k celostní medicíně?
K celostní medicíně mne přivedl život. Osobní životní zážitek byl pomyslnou poslední kapkou, kterým přetekl pohár informací, které ke mně, podobně jako ke všem ostatním lidským bytostem, neustále proudí. Byl jsem „donucen“ zamýšlet se nad životem a jeho „pravidly“, což se postupně projevovalo i v postoji v pracovní oblasti. Letité zkušenosti a pozorování principů a výsledků onkologické „klasické“ terapie a změny v náhledu na život vedly a vedou v dozrávání a změnám náhledu na některé klasické a vědecké postoje.
S jakými metodami pracujete, čím vším se zabýváte?
Pracuji metodami klasické onkologické léčby na standardním onkologickém pracovišti – jinak bych ani nemohl - a snažím se zapojit do léčby psychoterapii v tom nejširším smyslu slova. Tuto psychoterapii chápu jako léčbu slovem, přístupem k pacientovi tak, abych v něm probouzel a startoval zejména podvědomě samoléčitelské procesy, které jediné, podle mého názoru, mohou způsobit trvalé vyléčení.
Změnil se od vašich počátků před šestnácti lety nějak váš přístup k pomoci pacientům? Myslím tím po lékařské i alternativní stránce.
Kromě určitého poznání a dozrání je hlavní změnou pokora, tolerance a respekt vůči pacientovi a jeho přístupům a rozhodnutím.
Spolu s manželkou jste absolvovali seberozvojový seminář v Peru. Zajímalo by mě, jak probíhal a jaké poznatky jste si přivezli?
Seminář v Peru je seberozvojovým, sebepoznávacím a léčebným seminářem, který nabízí léčebné centrum Takiwasi. Během tohoto semináře je toto sebepoznání a léčení umožněno prostředky tradiční amazonské medicíny - rostlinami. Pití rostlin probíhá pod dohledem a s dopomocí (analýzou poznatků a korekcí případných problémů – pozn. red.) léčitelů curranderos.
Přítomnost a dohled léčitele jsou nezbytné, protože výprava do neviditelného světa může být spojena s určitými riziky, komplikacemi, které však při dodržování řady přesných pravidel nejsou nebezpečné. Nutno ale říci, že nahlédnutí „pod pokličku a vidění bez příkras a omluv“ nemusí být vždy příjemné.
Zodpovědnost léčitelů z Takiwasi je ale přímo hmatatelná. Nejde o to umožnit kontakt, zážitek, s něčím hlubokým a neznámým a poté nechat, ať se v tom člověk „vykoupe“ a poradí si, jak umí. Zkušenosti a hluboké vědomosti léčitelů v Takiwasi nabízejí také možná vysvětlení zažitých vjemů.
Poznatky, které si každý účastník semináře odváží, jsou svým způsobem nepřenositelné a slovy někdy těžce popsatelné. Řada z nich, spíše většina, jsou rázu tak niterně osobního a intimního, že zveřejnění je nemožné a zobecnění prožitků nemusí vystihovat a postihovat prožité.
Co vás vždy potěší a zvedne vám náladu?
Vždy mne potěší, když obnovuji, dobývám, pozitivní energii. Nejvíce mi k tomu pomáhají víra v univerzum, výsledky v práci, sport. Zejména běh, pobyt na horách a u moře a kontakt s dobrými lidmi. A to jak s přáteli, tak i při takzvaných „náhodných“ setkáních.
Nějaká rada pro čtenáře Spiritu na závěr?
Hledejte svou cestu a vědomě po ní kráčejte, najděte si čas na sebe. Nikdo za nás nic neudělá, odklad čehokoli jen prodlouží čekání na vnitřní božství, ke kterému, ať chceme nebo nechceme, ať tomu věříme nebo nevěříme, stejně zákonitě všichni spějeme. Je to náš úkol, pro který jsme se zrodili, není to soutěž, není třeba závidět ostatním, kteří jsou dál. Když budeme všichni blíže k absolutnímu dobru, bude i na tomto světě lépe a dobře.
Ludmila Veselá
Foto: archiv Milana Brychty

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473950
DnesDnes291
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden291
Tento měsícTento měsíc5580

Partnerské weby

apartman banner