Už od pradávných dob provázely námořníky na jejich cestách báje a pověsti o mořských pannách. Tento mýtický tvor představoval napůl ženu a napůl rybu. Od pasu nahoru ženské tělo pokrývaly dlouhé vlasy, spodní část pak tvořil

rybí ocas.
Mořská panna, jejíž slovesný původ vznikl někdy ve středověku, se vyskytuje v legendách snad všech evropských národů. Slované ji nazývali rusalka, v Německu je tato bytost známa jako Meerfrau, Nix, Nixe či Lorelei. Irové ji označovali jako Merrow a Skandinávci Neck, Havfrue a Havmand.
V našich končinách můžeme za nejznámější zmínku o mořské panně považovat pohádku Hanse Christiana Andersena z roku 1836 nesoucí název Malá mořská víla. Příběh vypráví o mořské panně, která se zamiluje do prince. Vydá se proto k čarodějnici a požádá ji, aby ji proměnila v člověka. Ta tak učiní. Malé mořské víle dá nebývalou krásu, avšak zbaví ji hlasu a vyměří jí čas do příštího úplňku, během kterého se do ní princ musí zamilovat, jinak zemře. To se však nestane, mořská panna se lásky prince nedočká a hned za svítání po prvním úplňku umírá a mění se v pěnu. Tolik pohádka, kterou v roce 1976 zfilmoval s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli i režisér Karel Kachyňa.

Grónské setkání
Po celém světě byla koncem minulého tisíciletí zaznamenána četná pozorování mořských panen. Zhruba v polovině 20. století byla u Shetlandských ostrovů spatřena bytost připomínající chlupatou ženu s rybím ocasem, která pronikavě křičela. V roce 1947 zase jistý skotský rybář tvrdil, že viděl mořskou pannu, která seděla na staré pasti na humry a česala si vlasy. Když zaregistrovala rybářovu přítomnost, zmizela pod vodní hladinou. Tato zmínka pochází z knihy Arthura Waugha The Folklore of the Merfolk. Jiné pozorování se odehrálo v roce 1977. Mořská panna byla viděna v Pretorii v Jihoafrické republice. Podle svědků se jednalo o ženu bílé pleti s krásnými ňadry a šupinatým ocasem. Po chvíli byla podivná bytost za přítomnosti přihlížejících vrácena zpět do moře.
Jedno z posledních pozorování mořské panny přichází z Grónska. Tam v březnu roku 2013 zaznamenala skupina potápěčů prostřednictvím sonaru podivné zvuky. Potápěči se tedy vydali s kamerami do mořských hlubin, aby zjistili jejich původ. V jednom okamžiku se před objektivem kamery mihla podivná ruka s plovací blánou mezi prsty. Vše se událo tak rychle, že končetina byla rozeznatelná až po zpomalení filmu. Je zajímavé, že podobný živočich byl nejednou viděn i na souši, a to zpravidla v souvislosti s pozorováním mimozemšťanů. Odkud tato tajemná bytost pochází, to už se asi sotva dozvíme.

Vědci mají jasno
Ne všechna pozorování mořských panen jsou seriózní a postupem času vyjde na povrch skutečnost, že se jednalo o podvod. Do této škatulky lze zařadit sérii fotografií, které nedávno prostřednictvím emailových zpráv doslova obletěly svět. Na snímcích bylo zachyceno mrtvé tělo mořské panny vyplavené na Floridě. Teprve čas ukázal, že se jedná o takzvaný HOAX (falešná zpráva, mystifikace) a vyfotografované tělo bylo pravděpodobně jedním z výtvorů umělce Juana Cabany, který je nabízí i v aukcích k prodeji.
A jak se k otázce mořských panen staví vědecká veřejnost? V roce 2012 vydal Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) prohlášení, že mořské panny neexistují. „Nikdy nebyly nalezeny žádné důkazy o existenci humanoidních tvorů žijících ve vodě,“ objevuje se v prohlášení úřadu. A co nebo koho tedy pozorovatelé viděli? Podle vědců by to mohl být kapustňák - býložravý mořský savec, který má přední končetiny změněné v ploutve. Některá pozorování by se tak možná vysvětlit dala, ale co ta ostatní? Otázka existence mořských panen tak stále zůstává zahalena rouškou tajemství.
Josef Jiránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471613
DnesDnes199
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2028
Tento měsícTento měsíc3243

Partnerské weby

apartman banner