Dříve bývala kurkuma drahocenným zbožím. Zářivě žluté koření se nazývá žlutý zázvor nebo indický šafrán. Kořen kurkumy tvoří z velké části éterické oleje a hořčiny, které určují její chuť a působí proti zánětům a bakteriím. V indické ájurvédské medicíně je

kurkuma používána pro její schopnost čistit tělo. Přidávání kurkumy do pokrmů neslouží jen k úpravě jejich chutí a vůně, ale také k léčení zažívací soustavy, chronických chorob žlučníku a jater včetně žloutenky. Zvyšuje tvorbu žluči, užívá se při bolestech břicha, pankreatu, nadýmání, kolikách a bolestech v krku, ale také při poruchách menstruace. Kurkuma snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dokáže potlačovat srážlivost krevních destiček a tlumit uvolňování zánětlivých faktorů.

Pro kurkumu je charakteristické žluté barvivo s antioxidačními účinky, jež chrání proti škodlivým volným radikálům, tedy nestabilním molekulám kyslíku. Nejnovější výzkumy dokonce naznačují, že by se mohla významně uplatnit v boji proti rakovině a Alzheimerově chorobě. Kurkuma se využívá i zevně, přiložené obklady pomáhají mírnit otoky, pohmožděniny, záněty kloubů a revmatickou artritidu. Nedoporučuje se ji podávat při žaludečních a dvanáctníkových vředech.       

(žuk)

DODATEK

Kurkuma je účinná v malém množství - stačí přibližně čtvrt kávové lžičky do jídla pro čtyřčlennou rodinu. Lepší využití cenných látek zvyšuje užívání s olejem a pepřem.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454357
DnesDnes391
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2264
Tento měsícTento měsíc5303

Partnerské weby

apartman banner