Pro někoho představuje obyčejnou potravinu. Jeho zdravotní účinky jsou ale nezpochybnitelné, což věděli už naši předci, pro které byl jablečný ocet všelékem. Octu z jablečné šťávy se připisuje pozitivní vliv na mnoho potíží. Je velmi bohatý na celou řadu zdraví prospěšných

látek. Nejznámější z nich je pektin, jenž je druhem částečně rozpustné vlákniny a vyskytuje se v různých částech ovoce a zeleniny, zejména v jejich slupkách, skořápkách a kůře. Nejvíce pektinu nalezneme v jablečných slupkách, proto se k výrobě octa používají vždy neoloupané plody.

Má především svíravý účinek, takže působí proti průjmům. Zlepšuje trávení u osob s malou produkcí žaludečních šťáv a dezinfikuje střevní cesty. Působí proti zapáchajícímu dechu, podporuje srážlivost krve. Dále se mu připisují tyto příznivé účinky: stabilizuje krevní tlak, posiluje imunitu, poskytuje úlevu při artritidě, urychluje metabolismus, prospívá vylučování žluči, snižuje cholesterol. Také pomáhá při redukci nadváhy tím, že snižuje chuť k jídlu. Působí preventivně proti osteoporóze, prospívá pokožce, pomáhá při pálení žáhy, při třepení a vypadávání vlasů. Příznivé výsledky užívání jablečného octa lze očekávat při překyselení organismu, únavě, plynatosti. V kombinaci s medem je výborným uspávacím prostředkem.

Jablečný ocet se nemusí pouze pít. Zředíte-li ho vodou v poměru jedna ku jedné, dostanete perfektní čistící pleťovou vodu. Jeho léčivou sílu ocení i lidé, kteří mají problematickou pleť, trápí je akné nebo stařecké skvrny. Tampon smáčený v teplém octu smíchaný se solí se v lidovém léčitelství přikládá na rány. Koupel v jablečném octě udělá dobře potícím se chodidlům, v létě je jablečný ocet zředěný vodou výborným repelentem proti hmyzu.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501476
DnesDnes445
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4166
Tento měsícTento měsíc12822

Partnerské weby

apartman banner