Bez petržele si neumíme představit chutnou polévku, svěží pomazánku, těstovinové pokrmy. Ale víte, že je i skvělým přírodním prostředkem? Lidová medicína o ní mluví jako o zázračné rostlině. Účinnou látkou ve všech jejích částech je silice. Má silný dezinfekční

účinek, podporuje vylučování moči, často se používá jako součást diuretických a urologických čajů. Nať petržele obsahuje mnoho železa, vápníku, magnezia, fosforu a mědi, vitaminy C, E, PP, K a provitamin A. Petržel zvyšuje obranyschopnost organismu, dodává životní energii, dobrý psychický pocit. Vitamin C, kterého obsahuje zejména petrželová nať víc než citron, podporuje imunitu a spolu s vitaminem E chrání tělo před volnými radikály, jež mohou vyvolat rakovinu nebo Alzheimerovu chorobu.

Kořeny a semena petržele obsahují éterický olej, jehož hlavní součástí je močopudný apiol a protikřečové flavonoidy. Petržel se v lidovém léčitelství využívá k léčbě zánětu močových cest, ke snižování napětí svalstva. S úspěchem ji lze použít rovněž při rýmě a astmatu.

Ve starých receptářích najdeme v souvislosti s petrželí prostředek na poštípání hmyzem, kdy se rozdrcená petrželová nať používá jak obklad. Petrželová šťáva se užívala při onemocnění jater, při plynatosti, k regeneraci pleti. Petrželové víno platilo za osvědčenou medicínu při srdeční slabosti a angině pectoris. Tato zdánlivě obyčejná nať může sloužit také jako prevence osteoporózy, upravuje nepravidelnou menstruaci, detoxikuje organismus, přispívá k regeneraci buněk.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501522
DnesDnes491
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4212
Tento měsícTento měsíc12868

Partnerské weby

apartman banner