Heřmánek pravý je nejpopulárnější lidová léčivka, jejíž používání se předávalo po generace. Jako jednoletý plevel ji najdeme na polích, loukách, v zahradách, kolem cest a na svazích.

Heřmánek nabízí rozsáhlé využití. Je znám

jako účinný protizánětlivý a dezinfekční prostředek. Při chřipce a nachlazení podporuje pocení. Používá se též ve směsi s jinými bylinami v různých čajích. Samostatně se osvědčuje i jako dětský čaj a používá se také v případech, kdy matka nemůže kojit.

V lidovém léčitelství je znám při hojení zánětu kůže a sliznice, při nosních katarech, zánětech ústních a k výplachům. Nalezl uplatnění i v kosmetice, při výrobě různých mastí, je oblíben v koupelích a slouží k výrobě ústní vody. Heřmánek je tedy všestranně prospěšnou, je důležitou a velmi užívanou drogou. Někdy však u citlivých lidí vyvolává alergické stavy.

Na heřmánkový čaj potřebujeme 1 polévkovou lžíci sušeného heřmánku, 3 dl vody. Vodu uvedeme do varu, vhodíme do ní heřmánek, přikryjeme a necháme stát. Přecedíme asi po 15 minutách. Pijeme neslazený, osvědčuje se nám při žaludečních potížích, jako kloktadlo, při průjmech i střevních potížích.

Unavené oči povzbudí heřmánkový obklad z ½ lžičky heřmánku spařeného 1 dl destilované vody. Přikryté pokličkou necháme vychladnout, přefiltrujeme a vatové tampony namočené ve vlažném nálevu přiložíme na zavřené oči a 10 minut odpočíváme. Výborná je i osvěžující koupel, když jsme vystaveni silné fyzické námaze. Do většího množství horké vody vysypeme asi 50 g heřmánku a několik kapek levandulového oleje. Když se odvar ochladí, procedíme ho a vlijeme do vany připravené na koupel.

Text a foto: (dra)

DODATEK

Při sběru v přírodě může být heřmánek zaměněn za některé druhy rmenů a za heřmánkovec nevonný, které však mají plné, ploché nebo polokulovité a plevkaté květní lůžko.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505686
DnesDnes155
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3938
Tento měsícTento měsíc17032

Partnerské weby

apartman banner