Na suchých loukách a ve světlých lesích nacházíme často vytrvalou, až padesát centimetrů vysokou bylinu zvanou lomikámen zrnatý (Saxifraga granulata). Má chudou, přízemní růžici listů a přímou, pýřitou, vícekvětou lodyhu. V úžlabí přízemních, řapíkatých, okrouhle

ledvinitých listů sedí rozmnožovací cibulky. Květy jsou hustě žláznaté, poměrně velké, s pětiplátečnou bílou korunou. Lomikámen kvete od května do června. V této době se také sbírá a suší.

Drogou je kvetoucí nať bez kořenů, ty se odřezávají. Suší se zavěšená ve svazcích nebo rozložená v tenkých vrstvách na vzdušných místech. Poněvadž jde o rostlinu cibulovitou, je nutno dát pozor na to, aby se do sběru cibulky nedostaly. Kdo by se chtěl pokusit tuto rostlinu sbírat, doporučujeme, aby si dal pozor na rožec (Cerastium) a lomikámen cibulkatý (Saxifraga bulbifera), který má v úžlabí listů cibulky.

Zmínky o jeho léčivých vlastnostech se objevují poměrně pozdě. V herbářích a bylinářích středověku patřil lomikámen k velmi oblíbeným léčivkám a používal se při plicních chorobách a jako močopudný prostředek. Jsou zde zmínky i o tom, že lomikámen je dobrým prostředkem při uštknutí hadem. Jeho význam v současné době značně poklesl a našel uplatnění pouze v lidovém léčitelství. Nať lomikamene se tady uplatňuje hlavně jako močopudný prostředek, případně při močových kamenech, žloutence, ale také proti průjmu a zevně při vypadávání vlasů. Jeho účinné látky nejsou dosud příliš známy. Ví se o tom, že obsahuje třísloviny a hořčiny. Není vyloučeno, že v budoucnu, až jeho účinek bude přesně zjištěn a ověřen, význam lomikamene jako léčivky opět vzroste.   

Text a foto: (dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504869
DnesDnes501
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3121
Tento měsícTento měsíc16215

Partnerské weby

apartman banner