Mařinka vonná je vytrvalá, deset až čtyřicet centimetrů vysoká rostlina. Po zaschnutí a hlavně po usušení příjemně voní. Intenzivní vůni způsobuje kumarin. Jedná se o vytrvalou bylinu, kterou najdeme v listnatých lesích, v křovinách, ale i ve vlhčích smrčinách. Pozor

na záměnu s podobným svízelem lesním, který má mnohem drobnější kvítka a po usušení a rozemnutí nevoní. Nať mařinky se musí opatrně sušit, nesmí se mačkat, protože se snadno zapaří a černá. Pozor i na přesušení, droga se snadno drolí.

Droga obsahuje řadu prospěšných látek, ale má dost nahořklou chuť. Vedle již zmíněného kumarinu se jedná o třísloviny, hořčiny, glykosidy, některé antrachinony a deriváty. Užívá se vnitřně v nálevu při potížích nervového původu. Pomůže při podráždění žaludku, jater, sleziny, při žloutence, nadýmání, přidává se do čajové směsi proti nespavosti, migréně, pro dobré trávení a podobně. Používá se jen v malých dávkách a pouze po určitou dobu. Předávkování se projevuje závratěmi, bolestmi hlavy a celkovou nevolností.

Nať se louhuje ve víně, je součástí řady čajových směsí, připravuje se z ní mařinkové mléko, přidává se do pudinku. Mařinkou se aromatizují i bylinné likéry.

Chceme-li připravit mařinkové víno, omyjeme deset rostlin mařinky a spolu se dvěma lžícemi cukru a kůrou z půlky omytého pomeranče vložíme do litru přírodního vína a necháme týden louhovat. Poté slijeme a uložíme do chladna. Víno se pije v malých dávkách, hlavně při nespavosti.      

(vít)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505684
DnesDnes153
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3936
Tento měsícTento měsíc17030

Partnerské weby

apartman banner