Zánět spojivek je nepříjemný zdravotní problém, který se velmi často objevuje u dětí. Také ho doprovází hnisání očí. Ve velmi silných případech, zvláště pokud se situace neustále zhoršuje, je rozhodně dobré vyhledat lékaře. Ale pokud je zánět spíše drobnější, většinou

zabere domácí léčba.

Příčin, které zarudlost a hnisání očí vyvolají, může být opravdu mnoho. Velmi často má zánět spojivek neinfekční původ. Může to být například prašné prostředí, nějaká nečistota nebo třeba i dlouhodobá práce u počítače. Také je možný vznik zánětu jako důsledek nějaké alergické reakce, může být doprovodným jevem jiných onemocnění. Mezi hlavní příznaky patří načervenalé bělmo - intenzita červené se směrem ke koutku zesiluje. Může se objevit i hnědý či bělavý hnis, který pozorujeme zvláště po probuzení - a někdy přímo slepuje řasy a občas i víčka, což je velmi časté u miminek. Existuje domácí léčba?

Jakémukoli kontaktu s okem musí předcházet a poté také znovu následovat pečlivé umytí rukou. Na omytí zaschlého hnisu je vhodná kosmetická vatička namočená v převařené vodě či ve fyziologickém roztoku, nebo lze použít borovou vodu. Je dobré také udělat jemnou masáž krouživými pohyby od koutku oka až ke kořenu nosu (samozřejmě pečlivě umytými prsty).

Jednou z osvědčených metod našich babiček je obklad ze světlíku. Jednu lžíci byliny dáme do vroucí vody a povaříme pět minut. Do přecezené tekutiny poté namáčíme gázu, kterou přiložíme na pět až deset minut na víčka. Vzniklým odvarem je možno také hnisající oči proplachovat. Se začervenalými spojivkami může pomoci i starý dobrý jitrocel. Jednu lžíci listů zalijeme 1 1/2 sklenicí vody, vaříme pod pokličkou pět minut a poté přikryté odstavíme na dalších patnáct minut. Přecedíme, rozředíme teplou převařenou vodou v poměru jedna ku jedné a poté obklady přikládáme na víčka několikrát denně.

(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501274
DnesDnes243
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3964
Tento měsícTento měsíc12620

Partnerské weby

apartman banner