Naši předci s oblibou používali Janův olej. Pokud měl být opravdu účinný, trhali na jeho výrobu zářivě žluté květy třezalky tečkované v den svatého Jana. 
Třezalka v minulosti patřila k mystériím

letního slunovratu. Její červená šťáva, která vytéká, z rozmačkaných květů, byla považována za krev boha. V časech Keltů za krev boha Slunce a léta Belena, v křesťanství pak za krev sťatého Jana Křtitele. I proto se třezalce říkávalo krevníček.
Třezalka mívala široké spektrum využití. S její pomocí se vymítali zlí duchové, vykuřovala obydlí a chlévy, aby byly dům i stáje zbaveny veškeré negativní energie. Třezalkový čaj se odedávna užívá při nervových obtížích všeho druhu, pomáhá však i proti průjmům. A Janův olej? Ten pomáhá hojit popáleniny, čerstvá poranění a otevřené rány, krevních výrony, otoky žláz, rozpraskanou kůži, ale je prospěšný i při revmatismu. Ovšem pozor, každý, kdo užívá jakékoli prostředky z třezalky, by se měl vyhýbat pobytu na přímém slunci kvůli případné alergické reakci.

Recept na Janův olej
Čerstvě natrhané květy a poupata třezalky tečkované (nasbírané v poledne za slunného dne) nasypte do láhve z čirého skla. Zalijte je panenským olivovým olejem tak, aby všechny květy byly ponořené. Láhev postavte na tři týdny do tepla, třeba na parapet, kam svítí sluníčko. Když se olej zbarví dočervena, obsah přefiltrujte přes čisté plátno a květy ještě vymačkejte. Hotový třezalkový olej přelijte do menších láhví, nejlépe z tmavého skla.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504855
DnesDnes487
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3107
Tento měsícTento měsíc16201

Partnerské weby

apartman banner