Pro svou vůni a rané květenství je na zahrádkách oblíbená fialka, odborně violka vonná a latinským jménem Viola odorata. Je to nenáročná rostlina, nejlépe se jí daří v humózní půdě s dostatkem vláhy v polostínu i na mírném slunci. Rozrůstá se

zakořeňujícími výběžky a rozsemeňováním. Některé fialky na podzim opakují kvetení.

Pro léčebné účely je fialka využívána jako prostředek, který usnadňuje odkašlávání. Dobře rozpouští hleny a zmírňuje úporný kašel. Používá se především oddenek a někdy i nať s květy. Připravuje se macerát z jedné lžičky sušené drogy, která se nechá šest hodin v šálku vody. Macerát se pije po doušcích nebo, při bolestech v krku, se i kloktá.

Ve violce jsou nejvíce zastoupenou látkou saponiny obsažené zejména v oddenku. Dále rostlina obsahuje některé organické kyseliny, těkavý olej, vitaminy, zejména vitamin C, provitamin A, flavonové glykosidy, antokyanová barviva, minerální složky a ostatní látky. Z květů se získává fialková silice, která je jednou z nejdůležitějších součástí parfémů. Z čerstvých violek se připravuje i jemná pleťová voda.

Violka nachází uplatnění také v kuchyni. Květy se kandují a potom se jimi zdobí pudinky, koláče, zmrzliny a podobně. Violkový ocet se přidává do ovocných salátů. Mladé violkové listy lze jemně nakrájet a přidat v množství jedna lžíce na jeden litr polévky.          

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505698
DnesDnes167
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3950
Tento měsícTento měsíc17044

Partnerské weby

apartman banner