Bez černý či bezoví, bezinka je velký keř či menší strom s drsnou šedou kůrou a zelenými letorosty s houbovitou dření uprostřed. U nás je naprosto zdomácnělý, polodivoce roste roztroušeně po málo porostlých stráních, v plotech, mezi kamením, u starých zdí. Stromu

se nejlépe daří v teplé, sluncem zalité poloze, v suché propustné půdě.

Ve středověku byla černému bezu připisována nadpřirozená, čarovná moc. Na  léčebné účely se používá kůra, květy i plody. Černý bez obsahuje silice, slizy, flavonoidy, třísloviny a organické kyseliny. Kromě toho najdeme v plodech vitaminy skupiny B, vitamin C, pektin, také mají antioxidační účinky.

Hlavní účinek černého bezu spočívá v tom, že podporuje vyměšovací činnost. Způsobuje zvýšenou tvorbu potu a moče, proto ho používáme tehdy, když chceme z těla odstranit nadbytečnou tekutinu. Také bývá doporučován při revmatismu. Bezinkový ocet - vylouhované květy v octu - se užívá jako mazadlo proti bolesti svalů. Vyrobit si ho můžeme následovně: na litr octa potřebujeme asi 400 až 600 gramů čerstvých květů. Nechají se jeden týden v octu louhovat, pak se ocet scedí do čisté láhve. Octem můžeme ochutit zeleninové saláty, ale použít i jako mazadlo při bolestech svalů, do regeneračních koupelí a podobně. Na účinnou mast proti  revmatickým bolestem a potížím s klouby budeme potřebovat půl kilogramu vepřového sádla na 300 g květů. Spolu se povaří i s květy pampelišky nebo natí komonice lékařské. Po půlhodinovém varu se komponent scedí přes čistý hadr. Po vychladnutí jej lze užívat k mazání.                                                                                                        

Mnoho dalších přírodních receptů a rad najdete v Herbáři tety Milušky. Teta Miluška byla na přelomu 20. století známou lékárnicí. Přátelila se se známými léčiteli, jako byli páter Ferda a tzv. Radnická bába. Nyní poprvé vychází v pozůstalosti zachovaný herbář, který přináší nejen informace o více či méně známých rostlinách z našeho okolí, ale také lidové a ověřené recepty ke zlepšení zdraví.

Herbář si můžete aktuálně zakoupit na stáncích PNS nebo objednat prostřednictvím internetu na www.spiritobchod.cz či na telefonních číslech 472 744 568 a 800 050 259.         

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2586046
DnesDnes19
VčeraVčera794
Tento týdenTento týden4939
Tento měsícTento měsíc16410

Partnerské weby

apartman banner