Koho by při vaření napadlo, že petržel, která běžně dodává znamenitou chuť silnému vývaru nebo vařeným bramborám, patří k nejsilnějším přírodním léčivkám? Má mimořádně bohatý obsah vitaminů, ale konzumace tohoto polévkového koření tělu dodá

spoustu minerálních látek. Například vápník, draslík, zejména měď a zinek, které zachovávají zdravou pokožku a zmírňují pigmentové skvrny. Petržel je dobrým pomocníkem při zánětech močových cest a problémech s močovými kameny. Při obtížném močení můžeme užívat močopudný odvar, jenž si připravíme tak, že 20 g kořene vaříme ve čtvrt litru vody do jeho změknutí. Použít lze i 25 g sušené nebo čerstvé natě.

Ve starých herbářích najdeme i recept  pro dobrý zrak. Podobně jako mrkev i petrželová šťáva, asi 35 g denně, má blahodárně působit na zdraví očí, zejména zlepšovat noční vidění. Odvar z petrželové natě, kdy si připravíme odvar z 250 g natě a 10 g dubové kůry a pijeme dvakrát denně po skleničce, má pomoci s průjmem. V čajové směsi nebo v samotném nálevu se petržel užívá při zánětech prostaty, nechutenství, na podporu trávení. Nálev: na litr vody nastrouháme buď tři až pět kořenů petržele, nebo použijeme asi sto gramů sušené. Po krátkém povaření a ustátí se již může užívat téměř libovolně. Čajová směs: 50 g sušené petržele, 20 g kontryhelu obecného, 20 g jehlice trnité, 20 g jalovčinek a 20 g lékořice se povaří nejméně půl hodiny v jednom až dvou litrech vody a pak se užívá podle potřeby před jídlem. Postačí třikrát denně malý šálek.

Mnoho dalších přírodních receptů a rad najdete v Tradičním herbáři tety Milušky. Můžete si ho objednat prostřednictvím internetu na www.spiritobchod.cz či na telefonních číslech 472 744 568 a 800 050 259.

(map)

DODATEK

Spařená petrželová nať zmírňuje bolest po bodnutí hmyzem a zabraňuje vzniku otoku.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733641
DnesDnes96
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1791
Tento měsícTento měsíc2249

Partnerské weby

apartman banner