Čaj z květů třapatky nachové. Je osvědčeným prostředkem na zvýšení celkové odolnosti organismu proti vzniku nakažlivých a často opakujících se onemocnění. Úspěšně se uplatňuje zejména v předcházení infekcím horních cest dýchacích. Běžně

se užívá při ohrožení nemocemi z nachlazení, proti zánětům průdušek, angínám, chřipkám. Dobré výsledky jsou rovněž zaznamenány v prevenci nakažlivých zánětů močového měchýře a močové roury. Působí rovněž příznivě na obtížně se hojící rány, opakující se bércové vředy a ekzémy.

Jitrocel kopinatý. Jeho léčivé účinky znali již staří Řekové, kteří mu říkali chladivá bylina. Lidoví léčitelé jeho listy obkládali poranění a mokvající rány, odvar z drogy doporučovali při poruchách trávení a proti zánětům. Sirupy a čaje jsou i dnes podpůrným prostředkem při léčbě kašle, chrapotu, zánětu nosních dutin, průdušek a plic, při astmatické bronchitidě.

Violka vonná. Odedávna se používá v lidovém lékařství. Obsahuje saponiny, silice, alkaloid violin, kyselinu salicylovou, sliz a řadu dalších látek. Droga je výborným prostředkem k uvolnění hlenů při kašli a při bronchitidě. Užívá se též jako diuretikum a antirevmatikum. Z květů se získává fialková silice, která je jednou z nejdůležitějších součástí parfémů. Z čerstvých violek se připravuje i jemná pleťová voda.

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672934
DnesDnes634
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1584
Tento měsícTento měsíc17826

Partnerské weby

apartman banner