Nať i kořen pampelišky lékařské

Léčí žaludeční potíže spojené se špatným trávením. Užívá se při chorobách žlučníku a jater, také sleziny. Dále při žloutence jako močopudný prostředek. Pro obsah inulinu jsou čaje s pampeliškou vhodné i pro diabetiky. Všechny

čaje se připravují z kávové nebo polévkové lžíce drogy na šálek odvaru.

Jehlice trnitá

Roste hlavně na stráních, mezích, u cest a podobně. Kvete od června do září. Sbírá se kořen, nejlépe na podzim nebo na jaře. Suší se ve stínu nebo při umělé teplotě do 50° C. Droga má slabý pach, chuť trpkou a nasládlou. Obsahuje glykosidy, tříslovinu a silici. Usnadňuje odkašlávání a má močopudný účinek. Užívá se vnitřně v nálevu při poruchách látkové výměny, močových kaméncích, zánětech močového měchýře, revmatických onemocněních a při vysokém krevním tlaku (je součástí močopudných čajů). Zevně se doporučuje při kožních vyrážkách.

Čaj z mařinky vonné

Sloužil a dosud slouží v lidovém lékařství jako prostředek k pročistění krve, víno z mařinky posiluje činnost srdce a jater. Mírné dávky této bylinky působí proti nespavosti, uklidňují nervy a také tlumí bolesti ve střevech. Větší dávky se však nedoporučují, protože mohou způsobit bolest hlavy.  

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501515
DnesDnes484
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4205
Tento měsícTento měsíc12861

Partnerské weby

apartman banner