Někdy je označován jako přírodní penicilin, neboť působí proti bakteriím, které vyvolávají infekci  močových a dýchacích cest. Jeho léčivé schopnosti oceníme zejména v období chřipek a viróz. Je cenným zdrojem vitaminu C, který posiluje imunitu, doporučuje se

ho jíst i „čichat“ jako prevenci proti infekčním chorobám. V této po celý rok dostupné zelenině ale najdeme spoustu dalších látek prospěšných organismu. Za zmínku stojí vitaminy A, B, E, vláknina, kyselina listová, betakaroten, kyseliny omega - 3 a 6, z minerálních látek pak vápník, hořčík, fosfor, zinek či draslík. Už naše prababičky využívaly křenu  proti revmatickým bolestem. K nejznámější medicíně patří křenová placka, kdy se nastrouhá kořen křenu, spojí s moukou, trochou octa a zpracuje na těsto, do něhož se přidá špetka sádla. Z těsta se udělá placka, která se přikládá na bolestivé místo a nechá působit nejdéle dvacet minut. Kašli a chrapotu skvěle uleví šťáva z rozstrouhaného kořene, kterou můžeme osladit medem či cukrem. Křenu se také často říká český ženšen. Zvyšuje pozornost a paměť, dodává tělu energii, pročišťuje krev. Kromě jiného má prokázané protirakovinné účinky, ochraňuje buňky před volnými radikály, snižuje vysoký cholesterol v krvi, je výbornou prevencí před kardiovaskulárními chorobami. Z dalších účinků na zdraví je třeba připomenout, že zlepšuje trávení, pročišťuje močové cesty a ledviny, podporuje vyprazdňování.

Ovšem pozor na předávkování křenem. Ve větším množství by mohl podráždit sliznice, ve vysokých dávkách vyvolat projevy těžké gastroentritidy. Je třeba vědět, že rozstrouhaný křen nesmí nikdy přijít přímo na tělo, ale podkládá se pod něj plátýnko. Vyvolává totiž pocit silného pálení, u citlivějších jedinců by se mohly objevit dokonce puchýře.          

(pru)

DODATEK

Možná nevíte, že v dávných dobách se křen používal i jako talisman, který měl přinášet štěstí. Sušený kořen se měl postarat, aby se rodině vyhnula bída, netrpěla nouzí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2428203
DnesDnes546
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden3401
Tento měsícTento měsíc23682

Partnerské weby

apartman banner