Lidstvo zná česnek již odpradávna. Je bohatý na látky obsahující síru, z nichž jednou z nejdůležitějších je allicin. Tato látka brání množení bakterií a působí jako přírodní antibiotikum, někdy se mu říká „lidový penicilin“. Kromě toho

obsahuje vitaminy A, B 1, B 2 a C, hořčík, železo, zinek, mangan, bor, kobalt a selen.

Již slavný lékař prvního století Diocorides napsal, že česnek čistí „tepny a otvírá ústa žilám“. Dnešní vědci potvrzují, že česnek je užitečný pro zdravé srdce a cévy, neboť „čistí tepny“ a pomáhá snižovat „škodlivý“ LDL cholesterol a tím i riziko srdečních onemocnění.

Česnek má pozitivní vliv na zažívací ústrojí, zmírňuje nadýmání, uklidňuje střeva, zastavuje průjem a ničí střevní parazity. Také při prvních náznacích chřipky či virózy je nenahraditelný. Účinné látky tělo rychle přijímá a krví dopravuje k buňkám. Mírní rýmu, bolesti v krku, hnisavý zánět mandlí, onemocnění dýchacích cest, uvolňuje hleny při kašli a ulehčuje tak dýchání. Jaký je jeho další význam pro zdraví? Léčivě působí proti kvasinkové infekci způsobené kandidou, snižuje hladinu cukru v krvi, což je důležité pro diabetiky. Působí proti infekcím močových cest, chrání před rakovinou, má hojivý vliv na afty. Mírní bolesti hlavy, má uklidňující účinky a tiší duševní „rozháranost“.

Doporučená denní dávka činí u dospělých jeden až tři stroužky česneku. Lidé, kteří užívají léky snižující krevní srážlivost, by měli jíst větší množství česneku či konzumovat česnekové doplňky jen na doporučení lékaře.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475383
DnesDnes550
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1724
Tento měsícTento měsíc7013

Partnerské weby

apartman banner