Lidově číbr, šubra nebo saturka. Jedná se o léčivou i kořeninovou rostlinu. Pochází z oblasti východního Středomoří a Černého moře. Do střední Evropy se dostala kolem 10. století a začala být pěstována v klášterních zahradách. Saturejka

zahradní kvete od července do září drobnými bělavými nebo lila narůžovělými až červenavými květy. V našich podmínkách se pěstuje na zahrádce, ale dobře se jí daří v květináči na balkoně nebo za oknem. Nemá příliš velké nároky na pěstování. Nať k přímému použití sklízíme průběžně od konce června až do konce září.

Saturejka příjemně voní a chutná. Obsahuje silice, třísloviny, glykosidy, slizy, pryskyřice a další aktivní látky, které mají antiseptické účinky, pomáhají při zánětech sliznice, zmírňují nadýmání, podporují trávení a chuť k jídlu, jsou nápomocné při zažívacích potížích, tlumí pocit žízně u diabetiků. Pozor však na předávkování. Zásluhou výborných antiseptických vlastností se saturejka využívá také v kosmetickém průmyslu. Je součástí zubních past, přidává se do bylinných koupelí, ústních vod, doporučuje se ke kloktání a výplachu úst.

(vít)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425343
DnesDnes541
VčeraVčera732
Tento týdenTento týden541
Tento měsícTento měsíc20822

Partnerské weby

apartman banner