Lněné semínko. Je významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Poslední studie ukazují, že pokud zařadíte 10 gramů lněného semínka (asi jedna polévková lžíce) do svého každodenního jídelníčku, snížíte riziko rozvoje srdečního

onemocnění o 46 % a riziko rakoviny prsu o 25 %.

Bříza bělokorá. Březové listy jsou důležitou součástí urologických směsí. Výrazně totiž podporují vylučování moči, aniž by přitom dráždily ledviny. Zároveň mají dezinfekční účinky a užívají se i při revmatismu, neboť podporují vylučování solí.

Angrešt. Obsahuje především vitamin C, dále pak vitaminy skupiny B, hořčík, vápník, železo, sodík, draslík a fosfor. Je zdrojem vlákniny, která prospívá trávicí soustavě. Jeho slupka je bohatá na zdravé nenasycené mastné kyseliny. Angrešt tak pomáhá posilovat imunitní systém, srdce a cévy, zdravé stěny buněk a pevné vazivové tkáně. Má protizánětlivé účinky, působí močopudně a detoxikačně.

Hloh. Účinné látky obsažené v hlohu zvyšují prokrvení cév, posilují srdeční sval, pomáhají při nervozitě a neklidu a podporují dobrý spánek.

Brusinky jsou bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů. V přírodním léčitelství se využívají hlavně sušené plody a listy. Jsou antibakteriální a močopudné, pomáhají při infekčních zánětech močových cest a působí i mírně proti průjmu. Jako pomocný prostředek je možno brusinky podávat i při léčbě cukrovky a nemocech žlučníku.

Šípková růže. Lidově se jí říká šípek a zahrnuje velký počet navzájem se křížících růží. Sbírat je můžeme všechny. Sušené korunní plátky se pro obsah třísloviny používaly v domácí léčbě proti průjmům. Plody sbíráme na podzim ještě tvrdé, oranžově a červeně zbarvené. V této době mají nejvíce vitaminu C. Snad nejznámější je využití šípků k přípravě čaje, který pomáhá proti únavě a zvyšuje odolnost proti chřipkám.

(dh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433394
DnesDnes388
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3512
Tento měsícTento měsíc3512

Partnerské weby

apartman banner