V podzimním čase, s rychle se střídajícími teplotami a nastupujícími plískanicemi, je dobré posilovat imunitní systém, podpořit organismus. Vydatnou porci zdraví lze získat z plodů, které v tomto období najdeme na každé zahrádce

nebo v supermarketu.

Dýně. Obsahují více než 90 % vody, asi 5 % sacharidů, významné množství draslíku, fosforu, železa a vápníku. Mají nízkou energetickou hodnotu. Podle zbarvení dužiny kolísá obsah karotenu - oranžové odrůdy jej obsahují více. V chladnu vydrží i několik měsíců. Z dýní připravujeme nejrůznější chutné pokrmy - polévky, bábovku, kompoty. Dýně dobře působí na trávení, odvodňují organismus. Vhodné je konzumovat ji při obezitě, šťávu z dužiny doporučují lidoví léčitelé při onemocnění ledvin a močového měchýře.

Patizony. Patří do rodiny tykví, plody bývají diskovitě zploštělé a jejich slupka má nejčastěji bílou barvu. Sklízejí se v mléčné zralosti. Menší plody můžeme konzervovat jako okurky, větší se uplatní v teplé kuchyni. Mohou se smažit, dusit s masem a zeleninou nebo zapékat, přidávat do krémových polévek a podobně. Patizony jsou plné vitaminů a minerálů, jejich výhodou je, že nenadýmají. Díky minimálnímu obsahu sacharidů se hodí do jídelníčku diabetiků. Pro nízký obsah kalorií patří do redukčních diet. Patizony pomáhají regenerovat organismus, podporují trávení, objevovat by se měly ve stravě lidí se srdečně-cévními poruchami nebo s onemocněním ledvin.

Cukety. Nejlahodnější jsou cukety dlouhé asi 20 cm, které mají jemnou zelenou nebo žlutou slupku a křehkou dužinu. V kuchyni mají všestranné použití. Dají se upravovat na všechny způsoby - od klasických plněných, smažených nebo zapékaných přes dušené jako zelí, placičky na způsob bramboráků, nadýchané knedlíky až po sladké moučníky. Malé plody mohou nahradit okurky nakládačky. Z cukety lze připravit i falešný kaviár. Stačí ji upéct v troubě, zbavit slupky, dužinu rozmělnit, promíchat s nadrobno pokrájeným česnekem a rajčaty, dochutit solí, octem a kvalitním olejem. Cuketa příznivě působí na zdraví srdce, ledvin, trávicí ústrojí, pomáhá při revmatismu a má také protirakovinné účinky.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500091
DnesDnes385
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2781
Tento měsícTento měsíc11437

Partnerské weby

apartman banner