Jmelí, které se používá k vánoční výzdobě, má i léčivé účinky. Znám legendu, že bylo kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Strom pak porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Ten se

hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou od té doby nuceny parazitovat na stromech jiných. Vážou se ke jmelí i jiné pověsti?“zajímá čtenářku Veroniku.

Ano, jmelí bylo již od starověku považováno za kouzelnou rostlinu. Mnoho našich předků bylo přesvědčeno, že jim dodává nadpřirozenou sílu. Někde je nazývali metlou duchů a věřili, že odhání nadpřirozené síly, nemoci a uhranutí. Italky zase doufaly, že jim jmelí pomůže otěhotnět, indiánky naopak, že jim od nechtěného těhotenství pomůže, či otěhotnění rovnou zabrání. V antice jej kladli pozůstalí zemřelým do hrobů, protože prý mělo otvírat brány podsvětí, a keltští kněží jím zažehnávali války, hladomory a přírodní pohromy.

K vánoční výzdobě jmelí neodmyslitelně patří. Ovšem políbit pod ním by se lidé měli pouze a pouze o Vánocích. Ne předtím ani potom. Jinak prý ztrácí polibek svoji kouzelnou moc.

Máte pravdu, že současná medicína této rostlině přisuzuje řadu léčebných vlastností. Jmelí pomáhá proti poruchám vegetativního nervového systému, proti arterioskleróze, ke snížení krevního tlaku a k podpůrné léčbě některých nádorových onemocnění. Babky kořenářky věděly, že tlumí bolesti hlavy, zmírňuje klimakterické obtíže, má protirevmatické účinky a zastavuje krvácení. Lékaři však k tomu přidávají varování, že se jmelí nesmí užívat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin. Dermatologové a kosmetičky výtažky z této podivuhodné rostliny používají do svých krémů a emulzí, zvláště do těch určených pro citlivou pokožku, na kterou jmelí působí vpravdě blahodárně.

(ls)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2375415
DnesDnes169
VčeraVčera902
Tento týdenTento týden4665
Tento měsícTento měsíc2844

Partnerské weby

apartman banner