Příroda byla pro naše předky vždy velkým zdrojem síly, dobrého zdraví, zdatnosti. Osvědčené lidové rady a návody na předcházení a léčení chorob nic neztratily na aktuálnosti. Připomeňme některé z bylinkových terapií.

Cibule. Podporuje

vykašlávání, pomáhá při bolestech v krku, při neohebných kloubech, používá se při dýchacích potížích. Šťáva ze syrové cibule smíchaná s medem je osvědčeným lidovým prostředkem při kataru dýchacích cest a při nachlazení.

Petržel. Zvyšuje obranyschopnost organismu, dodává životní energii, je bohatším zdrojem vitaminu C než citron. Odvar z natě pomáhá zastavit průjem, kořen i nať přispívají k lepšímu trávení. Při bolestivém močení je dobré popíjet medicínu připravenou z půl litru vody a dvou polévkových lžic nastrouhaného kořene, které spolu vaříme alespoň pět minut. Během dne popíjíme po malých doušcích.

Tymián. Používá se při chorobách dýchacích cest a při poruchách zažívání, také se přidává do kloktadel k dezinfekci dutiny ústní. Mírní kašel a uvolňuje hleny. Lidová medicína používá tymián zevně do koupelí a k obkladům při hnisavých ranách.

Rakytník. Je to účinný prostředek při celkově snížené odolnosti organismu, při chronických infekčních nemocech, v rekonvalescenci, pro posílení imunity, působí proti skleróze. Čaj připravíme ze dvou polévkových lžic rakytníkových bobulí, vaříme pět minut a potom scedíme.

Dobromysl. Používá se při ženských problémech, špatném trávení, při nechutenství, úporném kašli a rýmě. Tato bylina se už ve starověku používala jako osvědčený prostředek při neurózách, chorobách horních cest dýchacích, zevně se užívá jako kloktadlo a k inhalacím.

Máta. Silně aromatická bylina má velmi příznivé účinky na zažívání, působí na tvorbu a vylučování žluči. Mírní nadýmání, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, má dezinfekční účinky. Nálev z máty, kdy potřebujeme na půl litru vody jednu polévkovou lžíci bylinky, se doporučuje při špatné funkci žlučníku a žlučových cest, při žaludečních obtížích a nadýmání.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672981
DnesDnes681
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1631
Tento měsícTento měsíc17873

Partnerské weby

apartman banner