Jakmile na jaře začne všechno kvést, mnoho lidí čeká těžké období plné kýchání, červených očí a problémů s dýcháním. Jenže alergie je jediným negativním účinkem pylu. Jinak je to opravdu ohromující dar přírody. Zatímco alergie jsou nepříjemnou daní za životní styl posledních desetiletí, pylová

zrna existují miliony let. Bez nadsázky je lze označit za superpotravinu, vždyť sto gramů včelího pylu se obsahem všech dobrých látek a živin vyrovná půl kilogramu hovězího masa nebo sedmi vajíčkům. Včelí pyl je králem antioxidantů, nic lepšího a účinnějšího se v přírodě nenachází. Obsahuje přírodní antibiotika, ale i esenciální aminokyseliny, minerály, zdravé tuky, vitaminy, proteiny. Je to unikátní koktejl živin, který se využívá ve zdravé stravě, ale i ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu. Ukrývá v sobě zdraví, mládí i krásu.

Unikátní stránkou včelího pylu je i to, že se nedá vyrobit synteticky. Zkoušely to mnohé laboratoře všemi dostupnými způsoby, avšak bez výsledku. Příroda si svá tajemství dobře chrání. Ale ve Švédsku přišli na způsob, jak pyl stoprocentně využít. Vyrábí se z něj například doplněk stravy Sérélys, který pomáhá ženám zvládnout ne vždy lehké období klimakteria. „Plazmatický extrakt z pylového zrna obsahuje mimo jiné L-tryptofan, který se v těle změní na serotonin. Jeho nedostatek může například za výkyvy nálad, podrážděnost, deprese, poruchy termoregulace. Serotonin v organismu metabolizuje na melatonin, který je důležitý pro spánek. Právě melatonin může zmírnit návaly horka a pocení, navodit dobrou náladu, potlačit deprese a zlepšit spánek,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Jozef Špatenka. Samozřejmě to není všelék, a tak jako při všem, i při menopauze nebo při léčbě virózy sladkým medem platí, že důležitá je i životospráva. „Vždy je třeba dbát na pestrou stravu, dostatek pohybu i spánku. Pokud jde o ženy v přechodu, kromě extraktu z pylových zrn, který se dá užívat dlouhodobě, doporučuji doplňovat vápník a hořčík,“ radí lékař.

K čemu všemu je pyl dobrý? Není bez zajímavosti, že má pozitivní vliv na psychiku a duševní kondici, podporuje paměť a nervovou činnost. Přispívá ke zlepšení chuti k jídlu a rekonvalescence po dietách. Podílí se výraznou měrou na zvýšení imunity, zpomalení procesu stárnutí. Pomáhá při onemocnění jater, střev, problémech s prostatou, při už zmíněných klimakterických potížích, ale také při onemocnění štítné žlázy nebo chudokrevnosti.

(mav, tz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698774
DnesDnes102
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2292
Tento měsícTento měsíc13608

Partnerské weby

apartman banner