„Chcete-li, aby se k vám vrátil milý, který vás opustil, propíchejte špendlíky živou žábu a zakopejte ji do země. Nezapomeňte ji vyhrabat a zbavit špendlíků, až se k vám milý vrátí s mučivými bolestmi v celém těle a s omluvou.“ Takovouto sadistickou radu najdete v jednom ze starých anglických magických traktátů.
Vztah k žábám a ropuchám byl u různých národů velice různý. Na Vých odě od dávných dob věřili, že přinášejí dlouhověkost a dokonce nesmrtelnost a materiální i duchovní bohatství. Ze dřeva vyřezaná figurka žáby s hůlkou v tlamě dodnes představuje oblíbený talisman a jeden z nejmilejších dárků. Abyste však přivolali bohatství, musíte ji každý den obrátit k sobě a hladit ji od zadních tlapek k hlavě hůlkou vytaženou z její tlamičky.

Podle japonských pověr soška ropuchy s děťátkem na zádech symbolizuje šťastné mateřství a přináší rozkvět a spokojenost do rodiny. Soška dvou žab přináší majiteli duchovní a materiální blaho.

Zato v mnohých evropských a amerických zemích považují ropuchy za společníky čarodějek a používají je k magii počínaje léčivou a končíce čarovnou mocí. Například při bolesti zubů doporučovali místní léčitelé podržet v ústech živou žábu, tvrdili, že je schopna vtáhnout do sebe bolest. Podobné „procedury“ vedly časem i k tragediím. V Argentině si jeden člověk, mučený bolestí zubů, podle rady zaříkávače položil na tvář čerstvě staženou kůži z ropuchy a šťastný, že ho bolest přešla, šel spát. Ovšem ve spánku zemřel na otravu žabím jedem.
Obrovskou místní ropuchu používají čarodějové k přeměně lidí v zombie. Přes noc ji drží v jedné nádobě s agresivním mořským červem, který se ji snaží celou dobu pokousat. Při své obraně vypouští žába zcela unikátní jed. Ráno oba uvězněné zabijí a vysuší na slunci. Pak je rozmělní na prášek, který je základem „kouzla“ měnícího lidi na živé mrtvoly.
V evropských pohádkách se rozšířilo mínění, že s pomocí žáby se jakákoli dívka může provdat za vyhlédnutého mládence, dokonce proti jeho vůli. Existuje pověra, že musí jít k přijímání a po celou dobu držet v ústech svatý chléb. Po východu z kostela ho vyplivne před první ropuchu, kterou potká. Pokud obojživelník sní nabízené pohoštění, může se chystat svatba.

Těm, kdo si přáli získat uhrančivý pohled, radili angličtí černokněžníci nachytat v noci devět ropuch, zaživa je navléci na provázek, počkat, až vypustí duši a pak je zakopat do země. Dnes je ropucha ale vzácná a chráněná.

Bez ohledu na různé středověké evropské výmysly o údajných magických schopnostech žab, si všichni východní mudrci především myslí, že všechny žáby a ropuchy jsou nositeli spokojenosti. O tom není těžké se přesvědčit. Zkuste si pořídit terárium růžových žabiček nebo si prostě pořiďte figurku ze dřeva či kamene. V souladu s věky ověřenou čínskou filozofií pozitivní změny ve vašem životě na sebe nenechají dlouho čekat.
(ndro)
Foto: wikipedia.org 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429217
DnesDnes40
VčeraVčera778
Tento týdenTento týden4415
Tento měsícTento měsíc24696

Partnerské weby

apartman banner