Někteří bohové, například Zeus a Odin, měli lidské vlastnosti, a když chtěli přímo jednat se smrtelníky, brávali na sebe lidskou podobu. Židovský Jahve a islámský Alláh však s lidmi hovořili prostřednictvím nadpřirozených bytostí - andělů ( z řeckého slova znamenajícího posel). V bibli se můžeme dočíst o tom, že Bůh poslal anděly, aby zadrželi Abraháma obětujícího Izáka, a jindy zase, aby zvěstovali Panně Marii příchod Ježíš e. Andělé také konají bohoslužby u božího trůnu. Protože jsou to čistí duchové, tradičně se zobrazují jako krásné lidské postavy s křídly, oblečené v bílých šatech.

Středověká křesťanská církev vypracovala celou složitou nauku o andělích: učenci vypracovali hierarchickou stupnici vrstev (kúrů) a funkcí. Rozdělili anděly do devíti řádů: serafíni, cherubíni, trůnové, kúry andělské, ctnosti, mocnosti, knížectva, archandělé a andělé. Nejvyšší andělé sloužili Bohu, nižší kúry měly blíže k lidským záležitostem. Teologové popsali i občanskou válku v nebi, při níž anděl Lucifer vedl vzpouru proti Bohu a byl vyhnán. Andělé navštěvovali první křesťanské světce a islámského proroka Mohameda. I v dnešní době nejsou návštěvy andělů vzácností.

O jednom známém velkém zásahu andělů do lidských záležitostí napsaly londýnské noviny London Evening News v roce 1914. Podle vyprávění očitého svědka se tehdy andělé objevili, aby pomohli britským oddílům při zoufalé ústupové akci u Mons na počátku první světové války. Sami vojáci, kteří u Mons bojovali, později přísahali, že anděly viděli.
Skandinávský bůh Odin neměl za sluhy anděly, ale zvířata. Informace mu přinášeli havrani Huginn a Muninn („myšlení“ a „paměť“) a pomáhal mu také osminohý kůň Sleipnir. Měl však také své posly k lidem – valkýry. Tyto ozbrojené bojovnice létaly nad bitevními poli a vybíraly mezi mrtvými ty, kteří si zaslouží pobývat ve Valhale.
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476978
DnesDnes169
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3319
Tento měsícTento měsíc8608

Partnerské weby

apartman banner