Karlův most, vystavěný Petrem Parlérem, byl jedinečnou stavbou své doby. Spojuje Hrad a Malou Stranu se Starým Městem a byl koncipován jako spojnice Královské cesty. Při malostranském břehu stávala socha Brunclíka s ležícím lvem. Byla obdobou Rolandských soch v městech západní Evropy, vnějším symbolem městského práva (Roland, palatin Karla Velikého, měl zázračný meč, se kterým kon al divy, před smrtí jej zakopal do země). Také Brunclík svůj meč ukryl, měl by odpočívat v mostním oblouku. Až bude v Čechách nejhůř, z Blatníku přijede sv. Václav se svými rytíři, vytrhne Brunclíkův meč a zbaví zemi nepřátel. Socha byla těžce poškozena Švédy a zachovala se jen polovina těla. Na místě byla koncem 19. století vztyčena nová, která však nezachovává původní výzdobné motivy.

Při staroměstském břehu lze spatřit vytesanou podobiznu muže zvanou Bradáč. Podle staré tradice zobrazuje podobu stavitele bývalého Juditina mostu, na jehož místě s použitím části základů byl Karlův most vystavěn.

Na příkaz krále Václava IV. byl z Karlova mostu svržen později svatořečený Jan Nepomucký. K jeho ostatkům se váže legenda o jazyku, který nepodlehl rozkladu. K jeho hrobu ve svatovítské katedrále se kdysi konaly mohutné pouti. V době baroka se konaly také pouti po vodě – od kláštera Na Františku vyjížděly lodě s hudbou. V místě, kde byl svržen budoucí světec do vody, se později zřítil mostní oblouk.
(toh)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476975
DnesDnes166
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3316
Tento měsícTento měsíc8605

Partnerské weby

apartman banner