Stříhání nehtů hraje v pověrách významnou roli. Protože je nehet součástí osoby, věřilo se, že pokud se čaroděj zmocní zbytků nehtů, dotyčnou osobu ovládne.
Pokud chtěl někdo na někoho uvr hnout kletbu, stačilo, když získal jeho ustřižený nehet. Proto bylo zvykem odstřižené nehty pálit nebo zakopávat.
I dnes se najdou lidé, kteří věří, že nehty je třeba stříhat ve vybrané dny.
Věřilo se, že pokud se ďábel zmocní odstřižků nehtů v sobotu (pro židy je to sobota, pro křesťany neděle a pro muslimy pátek), padne mu do spárů i jejich majitel. A teď se podívejme na pověry a stříhání nehtů v určité dny.
Když si budete stříhat nehty v neděli, váš milovaný se vydá na cestu daleko od vás.
Stříhání nehtů v pondělí přinese dobré zprávy.
V úterý je stříhání nehtů předzvěstí výpravy na nákupy.
Pokud si stříháte nehty ve středu, vydáte se na dlouhou cestu.
Bohatství vám může přinést čtvrteční stříhání nehtů.
V pátek vám stříhání nehtů může přinést nejen peníze, ale také nesnesitelnou bolest zubů.
Jak již bylo zmíněno, ústřižky nehtů jsou součástí těla, tedy obsahují i část duše, které se mohou zmocnit síly zla.
Věřilo se, že pokud si stříháte nehty na prstech systematicky za sebou, zahráváte si se smrtí. Doporučovalo se přeskakovat z jednoho prstu na druhý, bez jakékoliv systematičnosti. To proto, aby byl zmaten anděl smrti.
V mnoha končinách byl dlouhý nehet považován za amulet. Dokazoval, že se jeho majitel nenechal připravit o část těla, a proto na něho nemohou zlé síly. Také to byl doklad, že dotyčný se nevěnuje manuální práci.
Existuje mnoho šperků v podobě náprstku, které měly nehet chránit a umožnit mu co nejvíce narůst.
V urozených vrstvách byly dlouhé nehty znakem vznešenosti.
A co bílé skvrny na nehtech? Jsou znakem sklonu k utrácení. Naproti tomu bílá skvrna na nehtu palce prý přinese velký finanční zisk. Přísun peněz začne tehdy, když se část nehtu se skvrnou ustřihne.
Ale jiná pověra praví, že bílé skvrny na nehtech jsou dobrým znamením. Bílá skvrna na nehtu palce je znakem toho, že dotyčného čeká dar nebo dědictví. Bílá skvrna na malíčku oznamuje dlouhou cestu, na prsteníčku napovídá že přijdou vzrušující novinky, na ukazováčku přátele a na prostředníčku nepřátele. Jak již bylo řečeno, vše začne přicházet, když se nehet se skvrnou ustřihne.
Další pověra praví: „Každá lež, kterou člověk pronese, se projeví v podobě bílé skvrny na nehtech.“ Asi proto si někteří lidé stříhají nehty každý den. Aby je bílé skvrny neprozradily. V této pověře je také uvedeno, že člověk, který si okusuje nehty, nemá čisté svědomí.
(kýr)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500767
DnesDnes416
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3457
Tento měsícTento měsíc12113

Partnerské weby

apartman banner