Představujeme: Pedagoga, maséra a terapeuta Josefa Kudláčka

Zatímco jeho rodiče jsou zastánci klasického lékařství, o Josefovi se dá říci, že se tzv. odrodil. Nebo že by zdědil geny po babičce, která to uměla výborně s bylinkami? Ať tak nebo tak, tenhle mladý muž má

neuvěřitelný přehled, co se alternativní medicíny týká. Věnuje se reflexní terapii, práci s energií reiki, shiatsu, myofasciální integraci, využívá znalosti meridiánů a akupresury atd.

Přijdete za ním s bolavým ramenem, on na vás sáhne, „něco s tím udělá“ a je to super, rameno funguje. K tomu vám ale přidá i hromadu rad. Například že máte vypustit ze svého jídelníčku kávu, protože ta vám přetěžuje žlučník, a s tím právě souvisejí vaše potíže s hybností kloubu horní končetiny a kloubů všeobecně.

Jak jste se dostal k masážím, co vás přivedlo k alternativní medicíně?

V postatě přes reflexní terapii, která mě doslova postavila na nohy v době, kdy jsem měl obrovské zdravotní problémy. A protože jsem ten typ člověka, co potřebuje všemu rozumět, koupil jsem si knížku a začal to podrobněji studovat. Díky panu Moravcovi a manželům Patakyovým, od nichž jsem se mnohémunaučil, jsem zjistil, že to není jen o jedné knížce. Tak jsem se pustil do reiki a následně přes myofasciální integraci neboli funkčnost kolagenových vláken jsem se dostával pořád dál. Absolvoval jsem různé kurzy, získal certifikáty. Znalosti propojuji, vytvořil jsem si vlastní cestu a styl, ale primárně vycházím především z reflexní terapie, shiatsu, znalostí meridiánů, akupresury.

Každý člověk funguje trochu jinak, takže metody kombinuji podle potřeby. Když pracuji s klientem, vyzkouším si, co přijímá. Práce s klientem totiž není jen o tom, že se pracuje s jeho tělem, jde hodně i to, jak to přijímá jeho psychika. A každý potřebuje individuální přístup, ačkoliv máme všichni stejné orgány, přesto je každý z nás originál. Někomu vyhovuje to, jinému zas ono. Pro někoho je reflexe bolestivá, vyhovuje mu víc myofascinální integrace. Co je pro někoho invazivní, druhý považuje za hlazení. Jinak v souvislosti s ezoterikoujsem také trochu zkoumal i numerologii, magii…

Jak dlouho už se alternativními metodami a terapiemi zabýváte?

Zhruba dvanáct let, přičemž se postupně z alternativního směru dostávám spíš k lidským vztahům. Tedy k vazbám muž a žena, muž a muž, žena a žena, rodič versus dítě… Čím dál víc vnímám sociální interakci. Zjistil jsem, že ke zdraví nestačí, aby bylo tělo fyzicky v pořádku. Jde o systém tří schodů. Tělo je pod vládou mozku a dokáže mozek poslechnout, ale tělo nedokáže vysvětlit, jak mozek funguje. Mozek má intuici, kterou dokáže poslechnout, ale vybírá si, zda poslechne, nebo ne. A intuice umí poradit mozku. To je systém tří schodů, který vyplývá z toho, že je mozek ovlivněn vztahy, rodinnými vazbami atd. Všiml jsem si toho díky klientům, kteří se zdravě stravovali, měli zájem o životní styl, jejich tělo by tedy mělo krásně fungovat. Jenže i když dostávalo správou potravu a vodu, objevovaly se potíže, bolesti. V psychické rovině jsem pak při dalším hlubším zkoumání psychiky standardně narážel na bloky, kdy právě lidé neposlouchali svou intuici a jednali na základě naučených či okopírovaných vzorců.

Můžete uvést nějaký konkrétní příklad?

Typickým příkladem jsou ledviny a viděl jsem to sám u sebe. Měl jsem potíže s koleny. Po řadě návštěv u lékařů, kteří mi dávali prášky, a bez efektu, jsem skončil u terapeuta. Pomačkal mi nějaké body na těle, doporučil mi změnu stravy a pitnéhorežimu. Držel jsem se jeho rad a bolesti odezněly. Jenže pořád to nebylo ono. Řekl mi, že ledviny odpovídají za mezilidské vztahy a ptal se, zda je u nás doma všechno v pořádku. Řešil jsem v té době problémy ve vztahu s dívkou, proto mě bolelo levé koleno. Levá strana je ženská, jinová. S vyřešením vztahových potíží i tenze v koleni odezněla.

Patříte tedy k zastáncům názoru, že si spoustu nemocí, ne-li všechny, způsobujeme víceméně sami, mají psychický původ?

Jsem zastáncem toho, že nejsme lidské bytosti, které se učí duchovní moudrosti, ale jsme duchovní bytosti, které se učí lidskému bytí. To je moje přesvědčení. Je jasné, že v psychice tkví původ mnoha nemocí. Ze systému tří schodů víme, že tělo je pod vládou mozku, tudíž psychická pohoda odpovídá za zdraví těla samotného.

Energie musí v těle volně proudit. Pokud máme stres nebo starosti, tok proudění se blokuje, vznikne přepětí a přebytek energie v jedné části a nedostatek v části jiné. Touto blokací postupně vznikají energetické bariéry a dané místo nás může bolet, cítíme se unavení, oslabení. Mým úkolem je právě stlačit určité body na těle a tyto překážky odstranit a uvolnit tak znovu proudění. Pak už je ale na každém z nás, abychom si problém uvědomili a udrželi si psychickou pohodu.

Věříte na karmu, na to, že si některé potíže můžeme přenášet z minulých životů?

Každý si pojem karma vysvětluje trochu jinak. Já ji vnímám jako přenos. Je to cosi, co si táhneme z minulosti. Máme daný nějaký směr a smysl života. Pokud ho nenaplníme, v příštím životě to musíme prožít o to víc. Když to vezmu z hlediska vztahů, které jsou pro mě nejaktuálnějším tématem, funguje to asi tak. S někým se setkám, cosi se stane, a pokud mu mám něco za zlé, neodpustím mu, v mém těle se to uloží a přejde to se mnou do dalšího života - ve formě určité energie. I duše je v podstatě shluk energie.

Mým úkolem je pomoc lidem, snaha ulehčit jim to tu. Ale jsempouzeprůvodce, učím lidi, že za své zdraví nese odpovědnost především každý sám. A chce-li být zdravý, musí něco změnit. Jenže právě ty zvyky se mění těžko, neradi opouštíme zajeté koleje, nechce se nám do nepohody, někteří lidé se změn bojí.

(zem)

Kontakt: Josef Kudláček - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Sabina Bělochová a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500762
DnesDnes411
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3452
Tento měsícTento měsíc12108

Partnerské weby

apartman banner