Dvacátý březen je svátkem jarní rovnodennosti. Tento okamžik vždy netrpělivě očekávali naši předci a také ho náležitě vítali. Keltové, Slovani, Germáni, Mayové, Římané - všichni vnímali příchod jara jako oslavu nového života a plodnosti. Hodně se

tenkrát čarovalo, lidé prováděli očistu těla i obydlí.

Pro pevné zdraví podstupovali v tento den magickou rituální koupel v ranní rose či v potoce, ideálně k tomu bylo místo soutoku dvou či více pramenů. V takových místech totiž byla síla vody největší. Rituál se dělal brzy ráno, ještě za tmy, a musel proběhnout beze slova. Lidé vstupovali a nořili se do proudu vody. Přitom si představovali, jak voda odplavuje a odnáší vše negativní, jak mládnou a vstupuje do nich nová životní síla.

V Mexiku lidé pro změnu nořili nohy do vody jen po kotníky a točili jimi ve směru proudu. Přitom si rovněž vizualizovali, jak je opouští vše, co je dobré nechat odejít. Domovy si následně čistili pomocí zapálené svíčky a rozličných vykuřovadel či odvarů. Za nejsilnější přitom považovali bílou šalvěj.

Pro posílení těla se v tomto čas doporučoval čaj připravený ze směsi těchto byli: jeden díl listu šalvěje, jeden díl listu rozmarýnu, jeden díl listu pelyňku, dva díly nati řebříčku, dva díly nati třezalky a tři díly listu kopřivy. Jedna čajová lžička směsi se povařila ve 250 ml vody zhruba tři minuty, dvacet minut se nechal čaj vyluhovat. Popíjel se třikrát denně, vždy před jídlem.

Ženy věřily, že mohou oživit svou krásu a mládí, používaly k tomu například pleťové masky z otrub nebo podbělu obecného.

Otruby přelily převařenou vodou a umíchaly z nich kašičku. Tu si nanášely na obličej na deset minut, pak ji smyly odstátou vodou.
Nasbírané lístky čerstvého podbělu nadrtily a nanesly v silnější vrstvě na obličej. Po aplikaci jim zrůžověly tváře, kůže se vypjala a vypadala svěže.

(šál)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505686
DnesDnes155
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3938
Tento měsícTento měsíc17032

Partnerské weby

apartman banner