Hrušeň plná zdraví. Hrušky čistí střeva, pomáhají při žaludečních obtížích, mají močopudný a žlučopudný účinek. Vážou na sebe těžké kovy, a pokud se jim je z těla nepodaří všechny odvést, alespoň je zneutralizují. Odvar z hrušek se dříve podával při

horečce nebo zimnici. Méně známé jsou léčivé vlastnosti listů hrušní. Čaj z mladých lístků pomáhá rozpouštět močové a žlučové kamínky, je účinný při zánětech močových cest a dezinfikuje močovou soustavu.

K čemu je dobrý ořešák? Málokdo zná léčivé účinky ořešáku královského. Mladé listy bez řapíků se sbírají na jaře a rychle se suší v silném průvanu. Pomalé sušení způsobuje hnědnutí listů. Listy jsou vhodné do koupelí při kožních vyrážkách a hnisavých zánětech. Stejně se používá i vzácnější ořešák černý (Juglans nigra).

Hojivé účinky lípy. Z druhů lip, které u nás rostou, má léčivé účinky jen lípa srdčitá (Tilia cordata a lípa velkolistá (Tilia platyphyllos). Ostatní druhy se nesbírají. Květenství lípy se trhá hned na počátku kvetení za pěkného počasí a rychle se suší ve stínu, nikdy ne na slunci. Lipový čaj pijeme při horečnatých nemocích, při onemocnění ledvin a jako prostředek podporující žaludeční a střevní činnost.

Na klouby je dobrá bříza. Březová voda je vyhlášeným prostředkem lidové medicíny. Stejně jako čaje z listí a pupenů slouží k vnitřnímu i vnějšímu užití. Bříza má silné močopudné účinky. Vhodná je k očistným kúrám a odvodňování, při ledvinových kamenech a zánětech močového ústrojí. Zbavuje tělo škodlivin a solí. Má tedy význam při léčbě kloubů, revmatismu a artróze. Březové listí sbíráme na jaře.

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472674
DnesDnes79
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3089
Tento měsícTento měsíc4304

Partnerské weby

apartman banner