V koloně aut, bezmála dva kilometry dlouhé, nervózně či odevzdaně přešlapují řidiči i spolucestující vedle svých vozů. Čekají dlouhé minuty, než se ty před nimi dají konečně do pohybu. V dálce je slyšet zvuk sirén, na obloze se objeví vrtulník rychlé záchranné služby. Další policisté se snaží

projet ucpanou dálnicí na místo neštěstí. Je jasné, že někde vpředu došlo k tragédii. Obrázek zcela všední, tak běžný, že pokud dálnicí D1 projedete plynule, jste překvapeni. Proč ale právě tato dálnice? Proč je zde tolik nehod? Proč se tu zraňují a umírají lidé mnohem více než kdekoli jinde? HJe snad dálnice prokletá?

Devět křížů

V lokalitě u obce Lesní Hluboké v okrese Brno se nachází známý motorest. Blízko něj je vztyčeno devět křížů, jsou obestřeny tajemstvím. Mají připomínat hrůznou událost, ke které došlo v 16. století. Odehrál se zde svatební masakr. Původní kronika již sice neexistuje, ale o události se zmiňovala. Místní sedlák našel na cestě domů zraněného koňského handlíře. Dovezl ho na povozu na statek, kde se o něj obyvatelé postarali. Událost nezůstala bez následků. Sedlákova dcera se do handlíře zamilovala a on do ní. Jenže takový svazek se nesetkal s pochopením rodiny. Handlíř tedy odešel do světa. Slíbil, že vydělá dostatek peněz, aby si svou vyvolenou mohl zasloužit. Sedlák se nechtěl ani tak smířit s tím, že by jeho dcera patřila chudému muži, domluvil tedy sňatek s bohatým mladíkem. Handlíř se o svatbě dozvěděl a rozhodl se jednat. S kumpánem svatebčany přepadli a sedm jich zavraždili. Nevěsta měla být sice ušetřena, ale nejspíše omylem přišla ve vřavě o život i ona. Handlíř zabil tedy svého kumpána a pak i sebe. Tragédii dnes připomíná devět křížů, o které je po celá staletí pečováno. Každých 100 let dochází i k jejich vysvěcení. Poslední proběhlo v září 1887. Nalezeny zde byly také lidské ostatky, komu ale patřily, se nepodařilo zjistit. Uloženy měly být pod prostředním křížem, ovšem díky častým výkopům došlo nejspíše k jejich zničení.

Přízraky nevěsty, andělů a neznámého stopaře

Svědci tvrdí, že se zde objevuje přízrak nevěsty těm, kteří mají se svatbou něco společného. Bloudí snad duše nevěsty stále v okolí a ohrožuje místní dopravu? Pravdou je, že díky přízraku k několika nehodám došlo. Zcela šokující svědectví vydala dnes již nežijící čerstvá novomanželka, která se s partnerem chystala na svatební cestu do Karibiku. Vůz, ve kterém mladí lidé cestovali, měl nepochopitelnou nehodu. Něčemu se nejspíš snažili vyhnout, jenže svědci nehody na vozovce nic neviděli. Smrtelně zraněná žena ale krátce před tím, než vydechla naposledy, vypověděla, že viděla nevěstu! Její manžel zemřel okamžitě.

Další řidiči popisují přízrak zcela jiný. Má tmavé obrysy lidské postavy a mohutná křídla. Objevuje se před předním sklem, někdy je dokonce cítit náraz. I ten má na svědomí mnoho nehod a všichni přeživší, kteří ovšem kvůli přízraku havarovali, přísahají, že jejviděli. Jedná se snad o anděla nebo anděly smrti, kteří si tu vybírají své příští oběti?

A jak je to s imaginárním stopařem? Řidič kamionu zastaví, domnívá se, že mu cestu zpestří alespoň na chvíli spolujezdec. Otevírá dveře a čeká, až muž nastoupí. Nikdo ale nepřichází. Řidič má strach, že ho někdo srazil. Není ovšem jediný, kdo stopaře viděl. Několikrát na podobná hlášení reagovala policie. Zoufalí řidiči ohlásili, že porazili stopaře. Muži zákona ale nikdy nikoho nenašli.

Jde o obyčejnou únavu?

Psychologové tvrdí, že se může jednat o obyčejné halucinace. Na řidičích se podepisuje únava a mozek pak přehrává zajímavé scény. V takovém případě lze vidět leccos. Pravdou je i to, že za spoustou nehod jistě stojí nepozornost a zbytečný risk. Jak je ale možné, že svědci popisují stejné vidiny? Příběh zmíněných novomanželů teorii o únavě vyvrací. Cestovali z Brna do Prahy, nebyli tedy na cestě dlouho. Navíc se těšili na cestu, určitě vedli rozhovor. Nebyl jednoduše důvod, aby mozek řidičky vyvolal halucinaci. Právě zmíněný úsek je navíc přehledný. Na zhruba třiceti kilometrech v okolí Domašova je ale nehodovost vysoká, přestože vysvětlení pro to není. Ať je již pravda jakákoli, svědci trvají na svém a případů, kdy ke zjevením došlo, není zrovna málo.

(nak)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472951
DnesDnes356
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3366
Tento měsícTento měsíc4581

Partnerské weby

apartman banner