Čtenářka Jana z Českých Budějovic se ptá: „V knížce Claudius Bůh a jeho žena Messalina jsem četla o Herodově neduhu. Prý starověký panovník, Herodes Veliký zemřel dosti bolestivou smrtí. Ví se dnes, o jakou nemoc se jednalo?“

 

V této knížce je tato nemoc opravdu dosti dramaticky popsána. Všechny prameny se shodují v tom, že se Herodovi na těle objevovali červi (larvy much?), přesněji řečeno na vředu, který měl na pohlavním ústrojí. Dnes by to samozřejmě nebylo možné, protože hygiena je na nesrovnatelně lepší úrovni. Ale s dezinfekcí rány si tehdejší lékaři těžkou hlavu nedělali.

V této knížce se římský císař Claudius rozpomíná i na další příznaky Herodovy nemoci. Prý jej trápil dravý hlad, ale když něco pozřel, nemohl jídlo strávit. Dále se zde popisují i jiné děsivé symptomy- vodnatý výtok, křeče, oteklé nohy, svědění celého těla, kruté bolesti břicha.

Podle legendy se Herodes více než smrti obával toho, že se poddaní budou z jeho konce radovat. Svolal prý nejvznešenější muže z každé vesnice, nechal je uvěznit a rozkázal Salomé a jejímu muži Alexandrovi, aby je po jeho skonu nechali popravit, protože pak budou v každém domě prolévat slzy. Potažmo tedy i nad krutým panovníkem.

Říká se: „Jaký život, taková smrt.“ Toto rčení je však spíše zbožným přáním. V případě Heroda Velikého, který zemřel v roce 4 našeho letopočtu jako poměrně mladý, to však platilo. Herodes byl nelítostný orientální vládce, který nechal popravit nejen své tři syny pro pouhé podezření, že proti němu kuli pikle, ale také milovanou manželku Mariamné. Lidé v jeho pomalé a bolestivé smrti viděli boží trest.

Jaký tedy byl Herodův neduh? Medicínští odborníci se přiklánějí k názoru, že zemřel na selhání ledvin a srdce. To však mohl být až následek choroby jiné. Každopádně byl konec jeho životní pouti velice dramatický.

(ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524335
DnesDnes451
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3437
Tento měsícTento měsíc16103

Partnerské weby

apartman banner