Ženy-lékařky představovaly kdysi jisté ohrožení pro postavení mužů v medicíně. Odváděly od nich jejich pacienty a také vnášely jiný, alternativní, náhled na tehdejší vědecké názory. Ženy ze středních a vyšších tříd se vztahem a nadáním k lékařskému oboru však v průběhu 19. století usilovaly

jak v Evropě, tak i ve Spojených státech o vstup na lékařské fakulty a zboření zažitých předsudků.

ELIZABETH GARRETT-ANDERSON (1836 - 1917)

Jednou z prvních žen, která se pokoušela prosadit v oblasti oficiální medicíny, byla Elizabeth Garrett-Anderson. Narodila se roku 1836 v rodině bohatého anglického obchodníka a její zájem se po studiích zaměřoval na odbornou praxi v nemocnicích i na lékařskou činnost. Rovněž ona byla mnohokrát konfrontována s kampaní proti ženám v medicíně. Avšak ani nejrůznější diskriminace jí nakonec nezabránily stát se licenciátkou Společnosti lékařek a dostat se tak do seznamu lékařů. Elizabeth si pak založila soukromou praxi v Londýně a v roce 1866 ošetřovnu pro ženy a děti v St. Marylebone. Otevření nové ošetřovny pomohlo vyřešit tehdy svízelnou situaci, neboť v Londýně vypukla cholera. Elizabeth však toužila po dalších vědomostech, takže absolvovala studium na proslulé pařížské Sorbonně, kde později získala lékařský diplom.

V roce 1870 došlo ke jmenování Elizabeth první lékařkou v novodobé historii a oficiálně získala lékařský status. V témže roce ji po dlouhém boji zvolili i do Rady londýnských škol. V roce 1874 byla jmenována členkou Britské lékařské asociace v nové londýnské klinice pro ženy, která začala sloužit od roku 1872. Elizabeth Garrett-Anderson pak vyučovala gynekologii a později byla ustanovena děkankou lékařské školy při této nemocnici, kde setrvala až do roku 1903.

SOPHIA JEX-BLAKE (1840 – 1912)

Zatímco Elizabeth Garrett-Anderson představovala určitou formu „jemnějšího“ dámského způsobu v získávání profesionálního postavení ženy-lékařky, její současnice Sophia Jex-Blake byla její pravý opak, neboť používala více průbojnosti i bojovnosti. Narodila se roku 1840 v Hastingsu a zůstala svobodná, neboť prosazovala, že nelze skloubit manželství s profesionální dráhou lékařky.

Medicína Sophiu zajímala už v mládí, a tak pomáhala na praxi v Bostonu, kde udržovala kontakt s dalšími progresivními lékařkami. I jí byla studia vysokoškolské medicíny různě znemožňována, takže nejednou pocítila diskriminaci. V sedmdesátých letech 19. století si založila soukromou praxi v Edinburghu, čímž se stala ve Skotsku jedinou lékařkou. Později otevřela další ošetřovny a roku 1886 i lékařské školy pro ženy. Sophia ukončila svoji lékařskou praxi v roce 1899, kdy se přestěhovala do Sussexu. Veškerý nemovitý majetek odkázala městu, aby získalo finanční prostředky, které sloužily k výstavbě nemocnic pro matky s dětmi.

MARY SEACOLE (1805 - 1881)

Mary Seacole stála poněkud mimo boj za proniknutí žen do lékařské profese. Byla to obyčejná žena, která se zajímala především o to, jak zmírnit lidskou bolest a utrpení. Narodila se roku 1805 v Kingstonu na Jamajce. Její matka tam působila jako léčitelka a používala tradiční postupy léčby, při nichž jí nejvíce pomáhaly léčivé rostliny. O způsobech léčby a užívání různých lékařských prostředků se tak Mary učila již od mládí právě od ní. Podobně jako většina léčitelek si Mary brzy uvědomovala velký vliv psychiky na vznik a průběh nemoci. Její tmavá pleť se však stala důvodem, proč nemohla proniknout do oficiálního zdravotnického personálu. Přesto se vydávala i mezi vojáky do válek a těžkých bitev, kde většinou zdarma poskytovala pomoc.

Mary byla nakonec vyznamenána medailí za zásluhy v Krymské válce, francouzskou Čestnou legií i řádem Turecka. Stala se též masérkou princezny z Walesu, jež byla jednou z patronek jejího fondu.

MARIA ZAKRZEWSKA (1829 - 1902)

Maria Zakrzewska se narodila v Berlíně jako dcera pruského armádního důstojníka. Podobně jako její matka studovala porodnictví ve škole v La Charité a v roce 1852 se stala představenou porodního oddělení. V roce 1853 odjela do USA, kde vystudovala zdravotní školu a snažila se v tomto oboru uplatnit. Založila v Bostonu nemocnici New England Hospital for Women and Children (Nová anglická nemocnice pro ženy a děti), která se specializovala na porodnictví, gynekologii a dětské choroby. Zařízení její nemocnice dosahovalo velmi vysoké odborné úrovně. Byla to první nemocnice v Bostonu nabízející gynekologickou a porodnickou péči a první nemocnice v Americe, která školila zdravotní sestry. [3]They offered most of their care to the poor for free or little cost by accepting donations from their supporters.Většina péče pro chudé zde byla zdarma.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476304
DnesDnes244
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2645
Tento měsícTento měsíc7934

Partnerské weby

apartman banner