Nad řemeslem mistra popravčího nerozlučně krouží pachuť smrti, neboť obávaný kat především životy bral. V Jeseníku tomu bylo ale přesně naopak. Tam místní kat dokonce zabránil strašnému krveprolití. Navzdory skutečnosti, že on sám

zemřel.

Hrdinská oběť

Toto drama se odehrálo za divokých nevlídných časů třicetileté války. Tehdy se nynější Jeseník nazýval Frývaldov, respektive Freiwaldau. Zrovna začínalo jaro roku 1646. A s ním se rozeběhly polní práce. Na svém dílu půdy též zrovna pracoval městský popravčí, byť jeho řemeslo slušně neslo. Chystal se právě obědvat, ovšem cítil neklid. Však sami dobře znáte onu intuici, která vám říká, že něco visí ve vzduchu. A zlověstná předtucha ho nezklamala. Záhy u blízkého lesa spatřil pohyb cizích vojáků. K městu se blížili Švédové. Frývaldovský kat ani chvilku neváhal a hbitě se rozeběhl do města, aby varoval své spoluobčany. Marně. Švédové ho spatřili a spustili palbu. Poslední jesenický mistr popravčí ji nepřežil. Nicméně hluk a následná panika zalarmovala obránce města. Ti se úspěšně postavili nepříteli na odpor a znemožnili vetřelcům započít dílo zkázy.

Bájná katovna

Pověst o záchraně města vynesl do popředí senzační nález. Roku 1900 totiž za zdejší farou objevili ztracený kamenný kříž opatřený nápisem „M. W., bývalý kat, který byl zabit Švédy roku 1646“. Iniciály i letopočet se shodují s posledním městským katem Michalem Waxmannem. Dlouho se ale spekulovalo o osobě jménem Martin Wagner.

Přestože původně jesenický kat obýval domek u mlýnského náhonu, dnes zde můžeme pár kroků od náměstí navštívit půvabné starobylé obydlí, jemuž se již po mnoho generací říká „Katovna“. A to i přes nezpochybnitelný fakt, že ji nikdy místní kat neobýval. Katovně k osobitému jménu pomohla tradovaná pověst a rovněž typická poloha stranou mezi uličkami u samého okraje historického jádra či již na bývalém předměstí.

Hezká barokní budova nedávno prošla „omlazující kúrou“. Kromě turistického infocentra zde najdeme také expozici věnovanou pamětihodnostem Jeseníku a především historickému Niskému knížectví, jehož bylo město součástí. Díky ní se lze něco dozvědět o sousedních polských regionech.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2374485
DnesDnes141
VčeraVčera908
Tento týdenTento týden3735
Tento měsícTento měsíc1914

Partnerské weby

apartman banner